TIFF 2005 Filme

DESCHIDERE

 

Caine de paza / Guard Dog (SUA)

Regia: Bill Plympton

Olldboy / Oldboy (Coreea de Sud)

Regia: Park Chan-Wook

Cu: Choi Min-Sik, Yu Ji-Tae, Kang Hye-Jeong

 

INCHIDERE

 

Marea interioara / Mar Adentro / The Sea Inside (Spania)

Regia:Alejandro Amenábar

Cu: Javier Bardem, Belén Rueda, Lola Dueñas

 

COMPETITIE

 

Hotel / Hotel (Austria, Germania) 

Regia: Jessica Hausner

Cu: Franziska Weiss, Birgit Minichmayr, Marlene Steeruwitz;

Saraca inima mea / The Heart Is Deceitful Above All Things (SUA, Marea Britanie, Franta, Japonia) 

Regia: Asia Argento

Cu: Asia Argento, Jimmy Bennett

Private / Private (Italia)

Regia: Saverio Costanzo

Cu: Mohamed Bakri, Lior Miller

O noapte minunata in Split / One Wonderful Night in Split / Ta divna Splitska noc (Croatia)

Regia: Arsen A. Ostojic

Cu: Dino Dvornik, Mladen Vulic, Coolio, Marija Skaricic

Whisky / Whisky (Uruguay, Argentina, Germania, Spania)

Regia: Juan Pablo Rebello, Pablo Stoll

Cu: Jorge Bolani, Daniel Hendler, Ana Katz

Ioana / Johanna (Germania, Ungaria) 

Regia: Kornel Mundruczo

Cu: Orsi Toth, Zsolt Trill 

Moartea domnului Lazarescu (Romania) 

Regia: Cristi Puiu

Cu: Luminita Gheorghiu, Ion Fiscuteanu, Monica Barladeanu

4 (Rusia)

Regia: Ilya Khrjanovsky

Cu: Yuri Laguta, Sergei Shnurov, Irina Vovchenco

Cel din urma va fi cel dintii / Dark Horse / Voksne Mennesker (Danemarca)

Regia: Dagur Kari

Cu: Jakob Cedergren, Nicolas Bro, Tilly Scott Pedersen

Calvarul / Calvaire (Belgia)

Regia: Fabrice Du Welz

Cu: Laurent Lucas, Jackie Berroyer, Philippe Nahon

Copilul minune / Childstar (Canada)

Regia: DonMcKellar

Cu: DonMcKellar, Jennifer Jason Leigh, Mark Rendall, Eric Stoltz

Camionul rosu-gri / Red Coloured Grey Truck / Sivi kamion crvene boje (Serbia, Slovenia, Germania) 

Regia: Srdan Koljevic

Cu: Srdjan Todorovic, Aleksandra Balmazovic, Dragan Bjelogrlic

 

SUPERNOVA

 

Sezon / Szezon (Ungaria) 

Regia: Ferenc Török

Cu: Zsolt Nagy, Judit Rezes, Ervin Nagy, Péter Kokics

Sah la rege / King's Game / Kongekabale (Danemarca)

Regia: Nikolaj Arce

Cu: Anders W. Berthelsen, Søren Pilmark, Nicolas Bro

Castelul umblator al lui Howl / Howl's Moving Castle (Japonia)

Regia: Hayao Miyazaki

Voci (in versiunea engleza): Lauren Bacall, Christian Bale, Billy Crystal, Blythe Danner

Da, da, da / The Yes Men (SUA) 

Regia: Dan Ollman, Sarah Price, Chris Smith

Cu: Phil Bayly, Dr. Andreas Bichbauer, Andy Bichlbaum, Michael Moore 

Silmido / Silmido (Coreea de Sud)

Regia: Kang Woo-Suk

Cu: Ahn Sung Kee, Sol Kyung Gu, Heo Jun Ho

Carne si oase / Blood and Bones / Chi to hone (Japonia)

Regia: Yoichi Sai

Cu: Takeshi Kitano, Kyoka Suzuki, Tomoko Tabata, Hirofumi Arai

Podul artelor / Le Pont des Arts (Franta)

Regia: Eugene Green

Cu: Adrien Michaux, Natascha Régnier, Denis Podalydès

Ultimul cuvint / Spellbound (SUA)

Regia: Jeffrey Blitz

Cu: Harry Altman, Angela Arenivar, Ted Brigham, April DeGideo

Hawaii, Oslo / Hawaii, Oslo (Norvegia)

Regia: Eric Pope

Cu: Trond Espen Seim, Jan Gunnar Røise

Ia-mi si ochii / Take My Eyes / Te doy mis ojos (Spania)

Regia: Icíar Bollaín

Cu: Laia Marull, Luis Tosar, Candela Peña 

Agnes si fratii sai / Agnes and His Brothers / Agnes und seine Brüder (Germania)

Regia: Oskar Roehler

Cu: Martin Weiss, Moritz Bleibtreu, Katja Riemann

Nepotul / Les Petit fils (Franta)

Regia: Ilan Duran Cohen

Cu: Reine Ferrato, Guillaume Quatravaux, Jean-Phillipe Sêt

Kinsey (SUA)

Regia: Bill Condon

Cu: Liam Neeson, Laura Linney, Chris O'Donnell, Peter Sarsgaard, Timothy Hutton, John Lithgow, Tim Curry, Oliver Platt

Osama (Afganistan, Olanda, Japonia, Irlanda, Iran)

Regia: Siddiq Barmak

Cu: Marina Golbahari, Arif Herati, Zubaida Sahar

Kung Fu la gramada / Kung Fu Hustle / Gong Fu (China, Hong Kong) 

Regia: Stephen Chow

Cu: Stephen Chow, Wah Yuen, Qiu Yuen, Kwok Kuen Chan

Visul ceh / Czech Dream / Cesky Sen (Cehia) 

Regia: Vit Klusak, Filip Remunda 

Mila de pe Marte / Mila From Mars / Mila ot Mars (Bulgaria) 

Regia: Zornitsa-Sophia

Cu: Vesela Kazakova, Assen Blatechki, Lyubomir Popov

Saratan / Saratan (Kirgistan, Germania)

Regia: Ernest Abdyshparov

Cu: Abylov Kumondor, Sulaimanov Askat, Kamchiev Jambul

Zanatecii / Les Gaous / Young, Beautiful and Screwed Up (Franta, Germania, Marea Britanie) 

Regia: Igor Sekulic

Cu: Matthias Van Khache, Hervé Lassïnce, Richard Bohringer, Ticky Holgado, Philippe Chevallier

 

TRUE BRIT

 

Vera Drake (Marea Britanie) 

Regia: Mike Leigh

Cu: Imelda Staunton, Richard Graham, Philip Davis, Eddie Marsan

Un sarut tandru / AE Fond Kiss (Marea Britanie)

Regia: Ken Loach

Cu: Atta Yaqub, Eva Bithistle, Shamshad Akhtar

S-a dus totul, Pete Tong / It's All Gone Pete Tong (Marea Britanie)

Regia: Michael Dowse

Cu: Paul Kaye, Mike Wilmot, Beatriz Batarda, Kate Magowan

Prins la inghesuiala / Layer Cake (Marea Britanie)

Regia: Matthew Vaughn

Cu: Daniel Craig, Tom Hardy, Jamie Foreman, Sally Hawkins

Huliganii / Football Factory (Marea Britanie)

Regia: Nick Love

Cu: Danny Dyer, Drank Harper, Tamer Hassan, Roland Manookian

 

UMBRE / SHADOWS

 

Masinistul / The Machinist / La Maquinista (Spania) 

Regia: Brad Anderson

Cu: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sanchez-Gijon, Michael Ironside, John Sarian

Un an din moartea lui Jack Richards / A Year in the Death of Jack Richards (Canada)

Regia: Benjamin P. Paquette

Cu: Vlasta Vrana, Micheline, Lanctot, Darryl Hunter 

Amintiri despre crime / Memories of Murder / Salinui chueok (Coreea de Sud)

Regia: Bong Joon-Ho

Cu: Song Kang-Ho, Kim Sang-Kyung, Kim Roe-Ha

Trei / Three / San geng (Hong Kong, Coreea de Sud, Thailanda)

Regia: Peter Chan, Kim Ji-Woon, Nonzee Nimibutr

Cu: Kim Hye-Su, Jeong Bo-Seok, Suwinit Panjamawat, Leon Lai, Eric Tsang, Eugenia Yuan, Ting Fung Li

Avertizarea 2 / The Ring Two (SUA) 

Regia: Hideo Nakata

Cu: Naomi Watts, Simon Baker, David Dorfman, Sissy Spacek

Salvati planeta verde / Save the Green Planet / Jigureul jikyeora! (Coreea de Sud)

Regia: Jeong Jun-Hwan

Cu: Shin Ha-Kyun, Baek Yun-Shik, Hwang Jeong-Min

Fantoma inecata / Drowning Ghost / Strandvaskaren (Suedia)

Regia: Mikael Håfström

Cu: Rebecca Hemse, Jesper Salén, Jenny Ulving, Peter Eggers

Maestrul papusar / The Doll Master / Inhyeongsa (Coreea de Sud)

Regia: Jeong Yong-Ki

Cu: Kim Yu-Mi, Lim Eun Kyeong, Shim Hyeong-Tak

 

SHADOWS SHORTS

 

Consuelo / Consuelo / Solace (Spania) 

Regia: Alexandre Casanovas

Cu: Marta Angelat, Carles Sales, Roger Ribo 

A doua zi / The Following Day / Kolejny Dzien (Polonia) 

Regia: Grzegrorz Korczak

Cu: Maciej Szary, Jan Janga-Zawratynski 

Gresit / Wrong (UK)

Regia: Tom Geens

Cu: Terence Vincent, Richard Gold

Sunetul linistii / The Sound of Silence (Marea Britanie) 

Regia: James Appleton

Cu: John Ashley Cole, Henry Douthwaite, Sam Dowler

Ciclul / El ciclo / The Cycle (Spania) 

Regia: Victor Garcia

Cu: Jacob Torres 

913 (Spania) 

Regia: Galder Gatzelu-Urrutia, Felix Guede

Cu: Alan Griffin, Antonio Ruperez, Angel Marco 

Noaptea / Pernocta / At night (Spania) 

Regia: Álvaro Giménez Sarmiento

Cu: Monica Lopez, Ricard Rodriguez 

Soare afara / Soleado, exterior / Sunny, exterior (Spania) 

Regia: Diego Taboada

Cu: Patricia Cercas, Andres Gertrudix 

 

Blocajul / Blind Spot (Suedia) 

Regia: Anna Carin Andersson

Cu: Anja Lundqvist, Mikaela Ramel, Fredrik Meyer 

Carnurile / Las viandas / Viands (Spania) 

Regia: Jose Antonio Bonet

Cu: Roberto Alvarez, Jose Maria Pou, Pedro Casablanca

Monstru / Monster (Germania)

Regia : Karl Trebbe, Torsten Monig

Ciine de paza / Guard Dog (SUA)

Regia: Bill Plympton 

Crepitus / Crepitus (SUA)

Regia: Jason Affolder

Cu: Jom Kosten, Erin Allen, Angelo Levene 

Proiectii / Projections (Germania)

Regia: Boris Schaarschmidt

Cu: Sabine Postel, Jürg Löw, Martin Zuhr

Crisalida / Chrysalis (Marea Britanie)

Regia: Paul Fuller

Cu: Simon Andrew, Leigh Moynard

Craciun fericit, Felix! / Merry Christmas Felix! (Elvetia) 

Regia: Sami Ben Youssef, Igalden Rielen 

 

FARA LIMITA / NO LIMIT

 

Palindromuri / Palindromes (SUA)

Regia: Todd Solondz

Cu: Ellen Barkin, Stephen Adly Guirgis, Jennifer Jason Leigh

9 piese / Nine Songs (Marea Britanie)

Regia: Michael Winterbottom

Cu: Kieran O'Brien, Margot Stilley, The Dandy Warhols, Franz Ferdinand

Fantasma / O Fantasma (Portugalia)

Regia: João Pedro Rodrigues

Cu: Ricardo Meneses, Beatriz Torcato, Andre Barbosa

Marebito / Marebito (Japonia)

Regia: Takashi Shimizu

Cu: Shinya Tsukamoto, Tomomi Miyashita, Miho Ninagawa

Cea mai trista muzica din lume / The Saddest Music in the World (Canada)

Regia: Guy Maddin

Cu: Mark McKinney, Isabella Rossellini, Maria de Medeiros

Liceeni ciufuliti / Hair High (SUA)

Regia: Bill Plympton

Cu: Ed Begley Jr., Craig Bierko, David Carradine, Keith Carradine, Beverly D'Angelo, Matt Groening, Dermot Mulroney

O gaura in inima mea / A Hole In My Heart / Ett hål i mitt hjärta (Suedia, Danemarca)

Regia: Lukas Moodysson

Cu: Björn Almroth, Sanna Bråding, Thorsten Flinck

Sfori / Strings (Danemarca, Suedia, Norvegia, Marea Britanie)

Regia: Anders Rønnow-Klarlund

Cu: JamesMcAvoy, Catherine McCormack, Julian Glover, Derek Jacobi, Iben Hjejle

Macelarii verzi / The Green Butchers / De Grønne slagtere (Danemarca) 

Regia: Anders Thomas Jensen

Cu: Line Kruse, Nikolaj Lie Kaas, Mads Mikkelsen

Un an fara dragoste / Un ano sin amor (Argentina) 

Regia: Anhai Berneri

Cu: Juan Minujin, Mimi Ardu, Carlos Echevarria

 

100%

 

Institutul Benjamenta + scurtmetraje de fratii Quay / The Films of the Brothers Quay (SUA) 

Regia: Stephen Quay, Timothy Quay

 

ZIUA COPILULUI / CHILDREN's DAY

 

Doar Bea / Just Bea / Bare Bea (Norvegia)

Regia: Peter Naess

Cu: Kaia Foss, Kamilla Gronli Hartvig, Ida Thurmann-Moe

Frate-miu e caine / My Brother is a Dog /Mein Bruder ist ein Hund (Germania, Marea Britanie, Olanda)

Regia: Peter Timm

Cu: Maria Ehrich, Irm Hermann, Christine Neubauer

Bitter suedez / Swedish Bitter

La paispe ani e naspa / Fourteen Sucks / Fjorton suger (Suedia)

Regia: Filippa Frejid, Martin Jern, Emil Larsson, Henrik Norrthon

Cu: Elin Ahlberg, Jesper Fridh, Andreas Karoliussen, Bjorn Mansson, Katrin Jeppson

Muzica usoara / Popular Music / Populärmusik från Vittula (Suedia, Finlanda) 

Regia: Reza Bagher

Cu: Niklas Ulfvarsson, Max enderfors, Tommy Vallikari

Patru nuante de maro / Four Shades of Brown / Fyra nyanser av brunt (Suedia)

Regia: Tomas Alfredson

Cu: Robert Gustafsson, Maria Kulle, Karl Linnetorp

Dalecarlienii / Dalecarlians / Masjävlar (Suedia)

Regia: Maria Blom

Cu: Sofia Helin, Kajsa ernst, Ann Petren

 

ROCKUMENTAR

 

Metallica: Some Kind of Monster (SUA) 

Regia: Joe Berlinger, Bruce Sinofsky

DiG! (SUA) 

Regia: Ondi Timoner

Cu: Anton Newcombe, Courtney Taylor, Joel Gion, Matt Hollywood, Peter Holmstrom, Zia McCabe

Vezi-ti de treaba! / Gå Loss! (Suedia) 

Regia: Eric Bäfving, Magnus Gertten

Cu: Gonzalo Del Rio Saldias, Rodrigo Fuentes, Carla Leyton, Juan Paez

Festival Express (Marea Britanie)

Regia: Bob Smeaton

Cu: Janis Joplin, The Greatful Dead, The Band, Delaney & Bonnie & Friends, The Flying Burrit Bros

 

3x3

 

ALEJANDRO AMENABAR

    Teza / Thesis / Tesis (Spania) 

    Cu: Anna Torrent, Fele Martinez, Eduardo Noriega

    Ceilalti / The Others / Los Otros (Spania, Franta, SUA) 

    Cu: Nicole Kidman, Fionulla Flanagan, Christopher Eccleston, Alakina Man 

    Marea interioara / Mar Adentro / The Sea Inside (Spania)

     

    ROY ANDERSSON

      O iubire suedeza / A Swedish Love Story / En Kärlekshistoria (Suedia) 

      Cu: Ann-Sofie Kylin, Rolf Sohlman, Anita Lindblom

      Giliap (Suedia)

      Cu: Thommy Berggren, Mona Seilitz, Willie Andreason, Lars-Levi Laestaius

      Cantece de la etajul doi / Songs From The Second Floor / Sånger från andra våningen (Suedia, Norvegia ) 

      Cu: Lars Nordh, Stefan Larsson, Bengt C. W. Carlsson, Sten Anersson, Lucio Vucina 

      Gloria lumii / Word of Glory / Härlig är jorden (Suedia)

      Cu: Klas-Gösta Olsson, Lennart Björklund, Christer Christensen, Bernard Eiger

      Ceva s-a intimplat / Something Happened / Någonting har hänt (Suedia) 

      Cu: Klas-Gösta Olsson, Anne Tubin, Lennart Björklund

       

      JEAN JACQUES BEINEIX

        Diva (Franta) 

        Cu: Frédéric Andréi, Roland Bertin, Richard Bohringer

        Betty Blue / 37°2 le matin / Betty Blue (Franta) 

        Cu: Jean-Hugues Anglade, Beatrice Dalle, Gerard Darmon

        Otaku (Franta)

        Cu: Akitoshi Ashida, Hiroki Hashimoto, Noriko Kato 

         

        EVENIMENTE SPECIALE / SPECIAL EVENTS

         

        1. Obiecte pierdute /  Lost and Found – Six Glances at a Generation (Germania, Estonia, Bulgaria, Romania, Bosnia si Hertegovina, Ungaria, Serbia-Muntenegru) 

        1. 1. Gene + ratii / Gene+Ratio 

                   Regia: Mait Laas

                   Cu: Krõõt Juurak, Lii Unt, Mait Malmsten, Katariina Lauk, Joel Volkov

        1. 2. Ritualul / The Ritual

                   Regia: Nadejada Koseva

                   Cu: Svetlana Yancheva, Krasimir Dokov, Anna Broquet

        1. 3. Curcanii nu zboara / Turkey girl

                   Regia: Cristian Mungiu

                   Cu: Ana Ularu, Valentin Popescu, Dan Burghelea

        1. 4. Ziua de nastere / Birthday

                  Regia: Jasmila Zbaniç

                 Cu: Dunja Obradovich, Ines Cule

        1. 5. Scurta tacere / Shortlasting Silence

                   Regia: Kornél Mundruczó

                   Cu: Orsolya Tóth, Zsolt Trill

        1. 6. Fabuloasa Vera / Fabulous Vera

                   Regia: Stefan Arsenijeviç

         

        2. Trilogia Afaceri infernale / "Infernal Affairs"

        Infernal Affairs / Wu Jian Dao (Hong Kong) 

        Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak

        Cu: Andy Lau, Tony Leung Chu Wai

        Infernal Affairs 2 / Wu Jian Dao 2 (Hong Kong, China, Singapore)

        Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak

        Cu: Edison Chen, Shawn Yue

        Infernal Affairs 3 / Wu Jian Dao 3 (Hong Kong, China) 

        Regia: Wai Keung Lau, Siu Fai Mak

        Cu: Andy Lau, Tony Leung Chu Wai, Kelly Chen 

         

        3. Ziua HBO

         

        Ingeri in America / Angels in America (SUA) 

        Regia: Mike Nichols

        Cu: Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson, Justin Kirk, Marie-Louise Parker, Jeffrey Wright, Michael Gambon

        Oameni obisnuiti / Everyday People (SUA)

        Regia: Jim McKay

        Cu: Steve Axelrod, Earl Baker Jr., Bridget Barkan, Kalimi Baxter

         

        4. Sex Traffic (Marea Britanie)

        Regia: David Yates

        Cu: Wendy Crewson, John Simm, Anamaria Marinca, Maria Popistasu

         

        5. Re:Publik recomanda:

        Celula / The Cell (SUA) 

        Regia: Tarsem Singh

        Cu: Jennifer Lopez, Vincent D'Onofrio, Vince Vaughn 

         

        6. Selectie scurtmetraje nominalizate la Premiile Academiei Europene de Film 2004

         

        7. 15 ani dupa: "Piata Universitatii - Romania"

         

        RETRO

         

        Extraordinarele aventuri ale dlui Vest in Tara bolsevismului / The Extraordinary Adventures of Mr. West in the Land of the Bolsheviks / Neobychainye priklyucheniya mistera Vesta v strane bolshevikov (Rusia, 1924)

        Regia: Lev Kuleshov

        Cu: Boris Barnet, Vladimir Fogel, Pyotr Galadzhev 

        Misteriosul X din spatiul cosmic / The X from outer Space / Uchu daikaijû Girara (Japonia, 1967)

        Regia: Kazui Nihonmatsu

        Cu: Eiji Okada, Toshiya Wazaki, Itoko Harada 

         

        ZILELE FILMULUI ROMANESC / ROMANIAN DAYS

         

        Lung-metraje:

        Italiencele (Romania) 

        Regia: Napoleon Helmis

        Cu: Mara Nicolescu, Ana Ularu, Emil Hostina, Vlad Zamfirescu, Costel Cascaval

        Fix Alert (Romania) 

        Regia: Florin Piersic Jr.

        Cu: Dorina Chiriac, Petre Fumuru, Adrian Mihai, Doru Ana

        Eminescu versus Eminem (Romania) 

        Regia: Florin Piersic Jr.

        Cu: Constantin Dita, Emanuel Parvu, Florin Piersic, Florin Piersic Jr., Gianina Corondan, Oreste 

        Ryna (Elvetia, Romania) 

        Regia: Ruxandra Zenide

        Cu: Doroteea Petre, Matthieu Rozé, Valentin Popescu, Nicolae Praida 

        Blestemul ariciului (Romania) 

        Regia: Dumitru Budrala

        Mostenirea lui Goldfaden / Golfaden's Legacy  (Romania) 

        Regia: Radu Gabrea 

        Unicul, adevaratul Tarzan  (Romania) 

        Regia: Florin Iepan

        Nascuti la comanda. Decreteii  (Romania) 

        Regia: Florin Iepan

         

        Scurtmetraje:

        Canton (Romania) 

        Regia: Constantin Popescu Jr.

        Challenge Day (Romania) 

        Regia: Napoleon Helmis

        Pentru o mana de bomboane (Romania) 

        Regia: Gabriel Sandru

        Cu: Tudor Rapiteanu, Emil Hostina, Barry Mulligan 

        Pui la rotisor (Romania) 

        Regia: Alexandru Vitzentzatos

        Cu: Catalin Neamtu, Mirela Cioaba, Catalin Paraschiv 

        Bucuresti Berlin (Germania, Romania) 

        Regia: Anca Miruna Lazarescu

        Cu: Ana Ularu, Ercan Durmaz, Luminita Gheorghiu, Dan Condurache

        Cum vreau eu / Myriapod (Romania) 

        Regia: Andrei Tanase

        Cu: Radu Micu, Claudia Popescu, Virgil Aioanei 

        Fanatic (Romania) 

        Regia: Sebastian Nesu

        Cu: Vlad Telibasa, Cristian Covaci 

        Pubic Display of Affection (Romania) 

        Regia: Matei-Alexandru Mocanu

        Cu: Elias Ferkin, Antonia Aretu, Bogdan Albulescu

        Spune-mi Ana – tripticul unei morti asteptate (Romania) 

        Regia: Vlad Fenesan, Andras Nemethi, Gabriel Achim

        Cu: Ana Ularu, Gabriel Runcanu