TIFF 2007 Filme

COMPETITION

 

Antena / La antena (Argentina)

R. Esteban Sapir 

Capcana / The Trap (Serbia)

R. Srdjan Golubovic

Fost baterist / Ex Drummer (Belgium-Netherlands-Italy)

R. Koen Mortier

Albastru inchis aproape negru / Azul oscuro casi negro (Spain)

R. Daniel Sánchez Arévalo

Adio, Falkenberg! / Falkenberg Farewell (Sweden)

R. Jesper Ganslandt

Familia sfinta / La sagrada familia (Chile)

R. Sebastian Campos

Repriza / Reprise (Norway)

R. Joachim Trier

Patru luni, trei saptamini si doua zile - Amintiri din Epoca de Aur / 4 Months, 3 Weeks, 2 Days – Tales from The Golden Age (Romania)

R. Cristian Mungiu

Copii / Children (Iceland)

R. Ragnar Bragason

Cum sa-ti recunosti sfintii / A Guide to Recognizing Your Saints (USA)

R. Dito Montiel

Adio, dragostea mea! / So Long, My Love (Switzerland)

R. Oliver Paulus, Stefan Hillebrand

Fotomodelul / Cover Boy (Italy)

R. Carmine Amoroso 

 

SUPERNOVA (HOT SHOTS)

 

Inland Empire / Inland Empire (USA)

R. David Lynch

Lumea noua / Nuovomondo (Italy, closing Cluj)

R. Emanuele Crialese

Ploaie de vara / Summer Rain (Spain)

R. Antonia Banderas

Noaptea florii-soarelui / La noche de los girasoles (Angosto) (Spain)

R. Jorge Sánchez-Cabezudo

Red Road / Red Road (UK)

R. Andrea Arnold

Lista neagra / Black Book (Netherlands)

R. Paul Verhoeven

Zece canoe / Ten Canoes (Australia)

R. Rolf de Heer

Cind se lasa intunericul / When Darkness Falls (Sweden)

R. Anders Nilsson

Timp / Time (South Korea)

R. Kim Ki-duk

Buenos Aires, 1977 / Buenos Aires, 1977 (Cronica de una fuga) (Argentina)

R. Adrian Caetano

Natura moarta / Still Life (China)

R. Jia Zhang-ke

Dreptatea celor napastuiti / La raison de plus faible (Belgium)

R. Lucas Belvaux

Toti oamenii regelui / All the King's Men (US)

R. Steve Zaillian

Totul pe gratis / All for Free (Bosnia-Herzegovina)

R. Antonio Nuic

AFR – Moartea unui prim ministru / AFR (Denmark)

R. Morten Hartz Kaplers

(FIPRESCI)

Martori / Les temoins (France)

R. Andre Techine

Euforia / Euforia (Russia)

R. Ivan Vyrypayev

(FIPRESCI)

Amantii obisnuiti / Les amants reguliers (France)

R. Philippe Garel

Fiii / Sons (Norway)

R. Erik Richter Strand

Irina Palm / Irina Palm (UK)

R. Sam Garbarski

 

NO LIMIT

 

Furtuna din senin / Broken Sky (Mexico)

R. Julián Hernández

Soaptele zeilor / The Whispering of the Gods (Japan)

R. Tatsushi Omori

Shortbus / Shortbus (USA)

R. John Cameron Mitchell

Electroma / Electroma (France)

R. Daft Punk

Inca un film gay / Another Gay Movie (USA)

R. Todd Stephens

Podul / The Bridge (USA)

R. Eric Steel

Daca tot esti aici… / So lange du hier bist (Germany) 

R. Stefan Westerwelle

Fara regrete / No Regret (South Korea)

R. Leesong Hee-il

Avida / Avida (France)

R. Benoît Delépine, Gustave Kervern

Offscreen / Offscreen (Denmark)

R. Christopher Boe

Printesa / Princess (Denmark)

R. Anders Morgenthaler

Nocturne pentru regele Romei / Nocturnes pour le roi de Rome (France)

R. Jean Charles Fitoussi, [email protected]

Masina-capcana / Immer nie am meer (Austria)

R. Antonin Svoboda

 

SHADOWS (HORROR AND FANTASY FILMS)

 

Gazda / The Host (South Korea)

R. Joon-ho Bong

Macel / Severance (Germany-UK)

R. Christopher Smith

Paprika / Paprika (Japan)

R. Satoshi Kon

Rondul de zi / Day Watch (Russia)

R. Timur Bekmambetov

Omul-problema / The Bothersome Man (Norway)

R. Jens Lien

Arta viselor / The Science of Sleep (France)

R. Michel Gondry

Prada usoara / Cold Prey (Norway)

R. Roar Uthaug 

 

ROMANIAN DAYS

 

Restul e tăcere / The Rest is Silence (opening Cluj / closing Sibiu)

R. Nae Caranfil

California Dreamin' (nesfirsit) / California Dreamin' (endless)

R. Cristian Nemescu

Patru luni, trei saptamini si doua zile - Amintiri din Epoca de Aur / 4 Months, 3 Weeks, 2 Days – Tales from The Golden Age, Romania

R. Cristian Mungiu

Îngerul necesar / Hooked by an Angel

R. Gheorghe Preda

Cocosul decapitat  / The Beheaded Rooster

R. Radu Gabrea

Hirtia va fi albastra / Paper Will Be Blue

 

R. Radu Muntean

Dimineaţa

R. Radu Jude

Lectia de box

R. Alex Mavrodineanu

Şi binele trebuie să aibă margini

R. Gabriel Achim

Climbing the Giraffe

R. Eva Pervolovici

Carne

R. Miruna Boruzescu

Părinţi şi copii

R. Raluca Mirescu

Apă

R. Constantin Popescu Jr.

 

Datorie

R. Vlad Trandafir

Bricostory

R. Andreea Păduraru

Last Day of December

R. Bogdan Apetrei

Amatorul

R: Marian Crişan

Casă de piatră

R. Paul Manolescu

Sasha, Grisha şi Ion

R. Igor Cobileanski

Vineri în jur de 11

 

R. Iulia Rugină 

Don't Get Me Wrong

R. Adina Pintilie

Botoşani, capăt de linie

R. Vlad Cirdeiu si Cristian Corduneanu

Lampa cu căciulă

R. Radu Jude

Examen

R. Paul Negoescu

 

OFF ROMANIAN DAYS I

 

Low Cost

R. Nora Agapi si Stephan Lucon

Electro

R. Matei Alexandru Mocanu

 

OFF ROMANIAN DAYS II

 

Line

R. Anton Groves

Acasă

R. Paul Negoescu

Balastiera

R. Adina Pintilie

The Untyings

R. Romi Chiorean si Katherine Leggett 

 

HUNGARIAN DAY 

 

Aer curat / Fresh Air

R. Agnes Kocsis

A mea si numai ai mei / My One and Onlies (Hungary)

R. Gyula Nemes

Campionul din Balcani / Balkan Champion

R. Reka Kincses

Satantango / Satantango (Hungary)

R. Bela Tarr

 

Before Dawn

R. Bálint Kenyeres

Előbb-utóbb / Sooner or Later

R. István Madarász

Moszny

R. Róbert Lakatos

Határeset / A Borderline Case

R. Péter Szalay 

 

DOCS

 

Nimeni nu e perfect / No Body is Perfect (France)

R. Raphael Sibilla

Picnic la cimitir / Cemetery Club (Israel)

R. Tali Shemesh

Cu sau fara acordul parintilor / This Film is Not Yet Rated (SUA)

R. Kirby Dick

Omul grizzly / Grizzly Man (USA)

R. Werner Herzog

Marea privatizare / The Big Sellout (Germany)

R. Florian Opitz

Manipularea controversei / Manufacturing Dissent (USA)

R. Rick Caine, Debbie Melnyck

Arta rimei / The Art of Rhyme (USA)

R. Kevin Fitzgerald

Dincolo de padure / Beyond the Forrest

R. Igor Gerald Hauzenberger

Operatiunea Cineastul / Operation Filmmaker (US)

R. Nina Davenport 

 

SPECIAL EVENTS

 

Am o slujba naspa rau / I Really Hate My Job (UK)

R. Oliver Parker

Moromeţii (Romania)

R. Stere Gulea

La rascruce de drumuri – Caravana tiganeasca / When the Road Bends – Tales of a Gipsy Caravan

R. Jasmine Dellal

Septembrie / September

R. Alexandru Tatos

Offset (Germany)

R. Didi Danquart

Nasul / Don / Don (India)

R. Chandra Barot / Farhan Akhtar

Rautaciosul adolescent / The Malicious Adolescent

R. Gheorghe Vitanidis

 

LIFETIME AWARD FOREIGN GUEST (TBD)

 

SURPRISE FILM

 

Independenta Romaniei / The War for Independence (Romania)

R. Aristide Demetriade

Nosferatu

R. F.W. Murnau

Faust

R. F.W. Murnau 

 

3x3 (3 directors and 3 of their films)

 

Neil LaBute

Forma lucrurilor / The Shape of Things

In compania barbatilor / In the Company of Men

Sora Betty / Nurse Betty

 

Nicolas Roeg

Puffball

Rataciti in desert /Walkabout

Nu privi acum / Don't Look Now

 

Iop Popescu Gopo (3 shorts + 3 features)

Scurta istorie + Comedie fantastica

Homo Sapiens + De-as fi Harap Alb

3 mere + Pasi pe luna 

 

PAS DE DEUX (TWO-CHARACTER PIECES)

 

Camera de supraveghere / Spying Cam (South Korea)

R. Whang Cheol-Mean

Interviu / Interview (Holland)

R. Theo Van Gogh

Mami si tati / Mum and Dad (Bosnia-Herzegovina)

R. Faruk Loncarevic

Viata e in alta parte / La vraie vie est ailleurs (Switzerland)

R. Frederic Choffat

Unde la soare e frig  / Where It Is Cold in the Sun (Romania)

R. Bogdan Dumitrescu

Tema de casa / Homework / La tarea (Mexico)

R. Jaime Humberto Hermosillo

Intimitati in toaleta / Intimidades de un cuarto de bano / Bathroom Intimacy

R. Jaime Humberto Hermosillo

In pat / En la cama (Chile)

R. Matias Bize 

 

TERRORIST ATTACKS

 

Zi noapte, zi noapte / Day Night, Day Night (USA)

R. Julia Loktev

Cind timpul a stat in loc / Frozen Days (Israel)

R. Dani Lerner

Cavite / Cavite (Philipine- US)

R. Neill Dela Llana, Ian Gamazon 

 

BALKAN BOX (SEE CINEMA NETWORK) (ONE SCREENING)

 

Miine dimineata / Tomorrow Morning (Serbia)

R. Oleg Novkovic

Ostatec / Hostage (Grecia)

R. Constantine Giannaris

Inghetat de frica / Dondurman Gaymak (Ice Cream, I Scream) (Turkey)

R. Yuksel Aksu

Maimute in iarna / Monkeys in Winter (Bulgaria)

R. Nevena Andonova

Legaturi bolnavicioase / Love Sick (Romania)

R. Tudor Giurgiu 

 

SHOOTING STARS (LIMITED EDITION OF THE BERLINALE PROGRAMME)

 

Sindromul Babylon – Gustav Sarsgaard / Babylon Disease (Sweden)

Pe muchie de cutit – Panayota Vlad / Close to the Edge (Greece)

Lista neagra – Halina Reijn / Black Book (Holland)

186 de kilometri - Rain Tolk / 186 Kilmotetes (Estonia)

Carnagiu / Bad Blood (Portugal)

Mort in trei zile / Dead in 3 Days (Austria)

Legaturi bolnavicioase / Love Sick (Romania)