TIFF 2009 Filme

OPENING

 

Amintiri din Epoca de Aur

R. Cristian Mungiu 

 

CLOSING

 

Concertul

R. Radu Mihaileanu

Cenusa si singe

R. Fanny Ardant

Limits of Control

R. Jim Jarmusch

 

COMPETITIE

 

My Marlon and Brando (Turcia)

R. Huseyin Karabey

Buick Riviera (Bosnia-SUA)

R. Goran Rusinovic

Ale Anderen (Germania)

R. Maren Ade

The Dead Girl's Feast (Brazilia)

R. Matheus Nachtergaele

Machan (Sri Lanka – Italia - Germania)

R. Uberto Pasolini

Kabuli Kid (Franta-Afganistan)

R. Barmak Akram

A Complete History of My Sexual Failures (Marea Britanie)

R. Chris Waitt

Hollywood I'm Sleeping Over Tonight (Franta)

R. Antoine de Maximy

The Exploding Girl (SUA)

R. Bradley Rust Gray 

Felicia, inainte de toate (Romania)

R. Razvan Radulescu, Melissa de Raaf

The Maid (Chile-Mexic)

R. Sebastian Silva

Original (Danemarca)

R. Alexander Brondsted, Antonio Tublen 

 

SUPERNOVA

 

Home (Elvetia, Franta, Belgia)

R. Ursula Meier

Awaking from a  Dream (Spania-Polonia)

R. Freedy Mas Franqueza

The Burrowing (Suedia)

R. Henrik Hellstrom, Fredrik Wenzel

Country Wedding (Islanda)

R. Valdis Oskarsdottir

Il y a longtemps que je t'aime (Franta)

R. Philippe Claudel

Rumba (Franta-Belgia)

R. Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy

Mamoth (Suedia)

R. Lukas Moodysson

Forever (Slovenia)

R. Damjan Kozole

Revanche (Austria)

R. Gotz Spielmann

Involuntary (Suedia)

R. Ruben Ostlund

Terribly Happy (Danemarca)

R. Henrik Ruben Genz

A Country Teacher (Cehia)

R. Bohdan Slama

Strangers (Israel)

R. Guy Nattiv, Erez Tadmor

Troubled Water (Norvegia)

R. Erik Poppe

Magnus (Estonia - Marea Britanie)

R. Kadri Kousaar

Love and Other Crimes (Serbia)

R. Stefan Arsenijevic

Little Soldier (Danemarca)

R. Annette K. Olesen

About Elly (Iran)

R. Asghar Farhadi

Storm (Germania-Danemarca-Olanda)

R. Hans-Christian Schmid

North (Norvegia)

R. Rune Denstand Langlo

Zift (Bulgaria)

R. Javor Gardev

Tokyo Sonata (Japonia)

R. Kyioshi Kurosawa

I'm Gonna Explode (Mexic)

R. Gerardo Naranjo

The Messenger (SUA)

R. Oren Moverman

Push (SUA)

R. Lee Daniels

How to Be (Marea Britanie)

R. Oliver Irving

White Night Wedding (Islanda)

R. Baltasar Kormakur

Yuri's Day (Rusia)

R. Kirill Serebrennikov

Soi Cowboy (Marea Britanie – Tailanda)

R. Thomas Clay

Higher Force (Islanda)

R. Olaf de Fleur

Back Soon (Islanda-Franta)

R. Solveig Anspach

Flame and Citron (Danemarca)

R. Ole Christian Madsen

Seraphine (Franta)

R. Martin Provost

The Damned Rain (India)

R. Satish Manwar

Tandoori Love

R. Oliver Paulus

Treeless Mountain (SUA - Coreea)

R. So Yong Kim 

 

3x3

 

Dan Pita

Concurs

Pas in doi

Hotel de lux

 

Paul Morrissey

Chelsea Girls

Flesh

I, a Man

 

Mika Kaurismaki

Arvottomat

Helsinki Napoli All Night Long

Three Wise Men 

 

NO LIMIT

 

L'autre (Franta)

R. Patrick Mario-Bernard, PierreTrividic

Shirin (Iran)

R. Abbas Kiarostami

Honey, I'm in Love (Canada)

R. Claude Meunier

Hunger (Marea Britanie)

R. Steve McQueen

Cloud 9 (Germania)

R. Andreas Dresen

Rabioso sol, rabioso cielo (Mexic)

R. Julian Hernandez

Filmphobia (Germania- Brazilia)

R. Kiko Goifman

Choke (SUA)

R. Clark Gregg

JCVD (Belgia-Franta-Luxemburg)

R. Mabrouk El Mechri

Les amours d'Astree et Celadon (Franta)

R. Eric Rohmer

Seven Intellectuals in the Bamboo Forrest (China)

R. Yang Fudong

One Shot (Danemarca)

R. Linda Wendel

9.99 (Israel-Australia)

R. Tatia Rosenthal

Possibility of an Island (Franta)

R. Michel Houellebeque 

 

SHADOWS

 

Repo! The Genetic Opera (SUA)

R. Darren Lynn Bousman

Martyrs (Franta-Canada)

R. Pascal Laugier

Vinyan (Franta-Belgia-Marea Britanie)

R. Fabrice du Weltz

The Countess (Franta-Germania)

R. Julie Delpy

The Bone Man (Germania)

R. Wolfgang Murnberger

Sauna (Finlanda)

R. Antti-Jussi Annila

Queens of Langkasuka (Tailanda)

R. Nonzee Nimibutr

Chocolate

R. Prachya Pinkaew

The Good, the Bad and the Weird (Coreea)

R. Jee-woon Kim

The Chaser (Coreea)

R. Hong-jin Na

Fear Me Not (Danemarca)

R. Kristian Levring

La crisis carnivora

R. Pedro Rivero

Il nascondiglio

R. Pupi Avati

 

FOCUS POLONIA

 

Rysa

R. Michal Rosa

Tatarak

R. Andrzej Wajda

Four Nights with Anna

R. Jerzy Skolimowski

33 Scenes from a Life

R. Malgorzata Szumowska

The Offsiders

R. Kasia Adamik

 

FOCUS ITALIA

 

Gomorrah

R. Matteo Garrone

Il primo giorno d'inverno

R. Marko Locatelli

Mar Nero (Italia-Franta-Romania)

R. Federico Bondi

Pranzo di Ferragosto

R. Gianni di Gregorio

Caos Calmo

R. Antonello Grimaldi

Below Sea Level

R. Gianfranco Rossi

Birdwatchers (Italia-Brazilia)

R. Marco Bechis

Altromondo

R. Fabiomassimo Lozzi

PA-RA-DA (Italia-Franta-Romania)

R. Marco Pontecorvo

Il passato e una terra straniera

R. Daniele Vicari 

 

FOCUS FINLANDA

 

Thomas

R. Miika Soini

Tears of April

R. Aku Louhimies

Forbidden Fruit

R. Dome Karukoski

Ganes

R. Jukka-Pekka Siili

Shadow of the Holy Book

R. Arto Halonen

The Living Room of the Nation

R. Jukka Karkkainen

Coincidences

R. Kanerva Cederstrom

Frozen Land

R. Aku Louhimies

A Man's Job

R. Aleksi Salmenpera

Screaming Men

R. Mika Ronkainen

 

DUTCH FEMALES

 

Left

R.Froukje Tan

Can Go Through Skin

R. Esther Rots

Katia's Sister

R. Mijke de Jong

Calimucho

R. Eugenie Jansen

Wolfsbergen

R. Nanouk Leopold

Wintersilence

R. Sonja Wyss

The Aviatrix

R. Ineke Smits 

 

POLITIC FIGURES

Il Divo (Italia)

R. Paolo Sorentino

Mr. Governor (Suedia)

R. Mans Mansson

Citizen Havel (Cehia)

R. Pavel Koutecky, MiroslavJanek

House of Saddam (SUA)

R. Jim O'Hanlon 

 

DOCS

 

Les plages d'Agnes (Franta)

R. Agnes Varda

Man on Wire (Marea Britanie)

R. James Marsh

Come Back Kate (Olanda)

R. Quirine Racke, Helena Muskens

Valentino (SUA)

R. Matt Tyrnauer

7 Blind Women Filmmakers (Iran)

R. Sara Parto, Mahdis Elahi, Shokoofe Davarnejad, Narges Haghighat, Banafshe Ahmadi, Naghmeh Afiat, Neda Haghighat

Must Read After My Death (SUA)

R. Morgan Dews

Rene (Cehia)

R. Helena Trestikova

Art & Copy (SUA)

R. Doug Pray

Herb and Dorothy (SUA)

R. Megumi Sasaki

Blind Loves (Slovacia)

R. Juraj Lehotsky

Between the Folds (SUA)

R. Vanessa Gould

My Winnipeg (Canada)

R. Guy Maddin

Garapa (Brazilia)

R. Jose Padilha

See You at The Eiffel Tower (Bulgaria)

R. Valentin Valchev

Voices from El-Sayed (Israel)

R. Oded Adomi Leshem

 

RROMA DAY

 

Bahtalo! (Ungaria)

R. Robert Lakatos

Carmen Meets Borat (Olanda)

R. Mercedes Stalenhoef

 

ROMANIAN DAYS

Amintiri din Epoca de Aur

R. Cristian Mungiu

Felicia, inainte de toate

R. Razvan Radulescu

Politist, adjectiv

R. Corneliu Porumboiu

Francesca

R. Bobby Paunescu

Pescuit sportiv

R. Adrian Sitaru

Cea mai fericita fata din lume

R. Radu Jude

Katalin Varga

R. Peter Strickland

Cealalta Irina

R. Andrei Gruzsniczki

Constantin si Elena

R. Andrei Dascalescu

 

HUNGARIAN DAY

 

The Investigator

R. Attila Gigor

Off Hollywood

R. Szabolcs Hajdu

Fluke

R. Tamas Kemenyffy

Suns Street Boys

R. Gyorgy Szomjas

Song of Lives

R. Csaba Bereczki

Bahrtalo!

R. Robert Lakatos 

 

HBO DAY

 

Apocalipsa dupa soferi (Romania)

R. Alexandru Solomon

Nunti, muzici si casete video (Romania)

R. Tudor Giurgiu

A doua sansa (Romania)

R. Claudiu Mitcu

Recount (SUA)

R. Jay Roach

Bernard and Doris (SUA)

R. Bob Balaban