TIFF 2008 Movies

DESCHIDERE

 

Fatza galbena care rade

R. Constantin Popescu

Cu: Luminiţa Gheorghiu, Teodor Corban 

Jocuri stranii / Funny Games (SUA, 2007)

R. Michael Haneke

Cu: Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet 

 

ÎNCHIDERE

 

Cassandra's dream / Cassandra's Dream (SUA, 2007)

R. Woody Allen

Cu: Ewan McGregor, Colin Farrell, Peter-Hugo Daly, Clare Higgins 

 

COMPETITIE

 

Viva / Viva (SUA, 2007)

R. Anna Biller

Cu: Anna Biller, Jared Sanford, Bridget Brno, Chad England 

Zona / La zona (Spania-Mexic, 2007)

R. Rodrigo Pla

Cu: Daniel Gimenez Cacho, Maribel Verdu, Alan Chavez, Daniel Tovar 

Balul de toamnă / Sügisball / Autumn Ball (Estonia, 2007)

R. Veiko Õunpuu

Cu: Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Juhan Ulfsak, Sulevi Petlova, Tiina Tauraite 

În fiecare zi e duminică / Sieben Tage Sonntag / Seven Days Sunday (Germania, 2007)

R. Niels Laupert

Cu: Ludwig Trepte, Martin Kiefer, Jil Funke, Karin Baal, Antonio Wannek, Jennifer Ulrich 

Dintotdeauna mi-am dorit să fiu gangster / J'ai toujours reve d'etre un gangster (Franţa, 2007)

R. Samuel Benchetrit

Cu: Anna Mouglalis, Edouard Baer, Jean Rochefort, Laurent Terzieff 

Lacul Tahoe / Lake Tahoe (Mexic, 2008)

R. Fernando Eimbcke

Cu: Diego Cataño 

Karoy / Karoy / Karoy (Kazahstan, 2007)

R. Zhanna Issabayeva

Cu: Aiman Aimaga Betova, Kadirbek Demezin, Rimkesh Omarkhova 

Aventurierii / Kalandorok / The Adventurers (Ungaria, 2008)

R. Bela Paczolay

Cu: Péter Haumann, Péter Rudolf, Milán Schruff 

Cerul, pământul şi ploaia / El cielo, la tierra y la lluvia (Chile-Franţa-Germania, 2008)

R. Jose Luis Torres Leiva

Cu: Julieta Figueroa, Angélica Riquelme, Mariana Muñoz, Pablo Krögh, Norma Norma Ortiz, 

Jamil, mergi în pace / Ma salama Jamil / Go With Peace Jamil (Danemarca, 2008)

R. Omar Shargawi

Cu: Elias Samir Al-Sobehi, Khalid Alssubeihi, Salah El Koussa, Hassan El Sayed 

Povestea 52 / Istoria 52 / Tale 52 (Grecia, 2008)

R. Alexis Alexiou

Cu: Yorgos Kakanakis, Serafita Grigoriadou, Dafni Labroyanni, Argiris Thanasoulas 

Shakespeare colţ cu Victor Hugo / Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo (Mexic, 2008)

R. Yulene Olaizola 

 

SUPERNOVA 

 

Paranoid Park / Paranoid Park (Franţa-SUA, 2007)

R. Gus Van Sant

Cu: Gebe Nevins, Daniel Liu, Taylor Momsen, Jake Miller 

Triunghiul rusesc / Rusuli samkudhedi / The Russian Triangle (Germania, 2007)

R. Aleko Tsabadze

Cu: Artyom Tkachenko, Konstantin Khabensky 

Feţe acoperite / Sakli yüzler / Hidden Faces (Turcia, 2007)

R. Handan Ipekci

Cu: Senay Aydin, Istar Göksever, Cem Bender, Berk Hakman 

Nu ne lua în seamă / Non pensarci (Italia, 2007)

R. Gianni Zanasi

Cu: Dino Abbrescia, Giuseppe Battiston, Paolo Briguglia, Anita Caprioli 

Crimă americană / An American Crime (SUA, 2007)

R. Tommy O'Haver

Cu: Ellen Page, Catherine Keener, Hayley McFarland, Ari Grainor, Even Peters 

Caramel / Caramel (Franţa-Liban, 2007)

R. Nadine Labaki

Cu: Nadine Labaki, Yasmine Elmasri, Joanna Moukaryel, Gisèle Aouad  

Beneficiile plânsului / Lo bueno de llorar (Spania, 2006)

R. Matias Bize

Cu: Alfonso Bayard, Paul Berrondo, Alex Brendemuhl, Elena Corredera 

Sânge contaminat / Mýrin / Jar City (Islanda-Germania- Danemarca, 2006)

R. Baltasar Kormakur

Cu: Atli Rafn Sigurðsson, Erlendur Eiríksson, Elma Lísa Gunnarsdóttir, Rafnhildur Rósa Atladótir 

Deodată, iarna trecută / Improvvisamente l'inverno scorso / Suddenly, Last Winter (Italia-Germania, 2008)

R. Luca Ragazi, Gustav Hofer

Cu: Luca Ragazi, Gustav Hofer 

4 neveste la un bărbat / Fyra fruar och en man / 4 Wives – One Man (Suedia, 2007)

R. Nahid Persson

Cu: Heda Mohammadi, Farang, Goli, Shahpar, Ziba  

Sub bombardament / Sous les bombes / Under the Bombs (Franţa-Liban-Marea Britanie, 2007)

R. Philippe Aractingi

Cu: Bshara Atallah, Bshara Atallay, Rawia Elchab, Nada Abou Farhat 

Operaţiunea Cineastul / Operation Filmmaker (SUA, 2007)

R. Nina Davenport

Cu: Alberto Bonilla, Steven Chinni, Liev Schreiber 

Problema cu ţânţarii şi alte poveşti / Problemat s komarite i drugi istorii / The Mosquito Problem (Bulgaria, 2007)

R. Andrey Paounov 

Fantomele lui Goya / Goya's Ghosts (SUA-Spania 2006)

R. Milos Forman

Cu: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgard, Randy Quaid 

Regele ping-pong-ului / Ping-pongkingen / King of Ping-Pong (Suedia, 2008)

R. Jens Jonsson

Cu: Hampus Johansson, Jerry Johansson, Frederik Nilsson, Ann-Sofie Nurmi, Georgi Staykov 

Trupa de elită / Tropa de Elite / The Elite Squad (Brazilia, 2007)

R. Jose Padilha

Cu: Wagner Moura, Caio Junqueira, Andre Ramiro

Import /Export (Austria, 2007)

R. Ulrich Seid

Cu: Ekateryna Rak, Paul Hofmann, Michael Thomas, Maria Hofstatter

Leo / Leo (Suedia, 2007)

R. Josef Fares

Cu: Sara Edberg, Jan Fares, Josef Fares

Control / Control (Marea Britanie-SUA-Australia-Japonia, 2007)

R. Anton Corbjin

Cu: Samantha Morton, Sam Riley, Alexandra Maria Lara

Şmecherii / Sztuczki / Tricks (Polonia, 2007)

R. Andrzej Jachimowski

Cu: Damian Ul, Ewelina Walendziak, Tomasz Sapryk, Rafal Guznickzak

Fotbal sub acoperire / Football Undercover (Germania, 2008)

R. David Assmann, Ayat Najafi

Cu: Niloofar Basir, Narmila Fathi, Sanna El-Agha, Marlene Assmann

I'm not there / I'm Not There (SUA, 2007)

R. Todd Haynes

Cu: Cate Blanchett, Christian Bale, Richard Gere, Heath Ledger

Ancheta / Investigation (Bulgaria-Germania-Olanda, 2006)

R. Iglika Triffonova

Cu: Krassimir Dokov, Svetla Yancheva, Labina Mitevska, Kliment Denchev 

 

UMBRE - LUNG-METRAJE

 

Prizonieri în casa morţii / Trapped Ashes (SUA - Japonia - Canada, 2006)

R. Joe Dante, Ken Russell, Monte Hellman, Sean S. Cunningham, John Gaeta

Cu: Jayce Bartok, Henry Gibson, Lara Harris, Scott Lowell, Dick Miller 

Bere cu ou / Malta con Huevo (Chile, 2007)

R. Cristobal Valderrama

Cu: Paula Bravo, Mariana Derderian, Javiera Diaz de Valdes, Patricio Diaz 

Epitaf / Gidam / Epitaph (Coreea de Sud, 2007)

R. Jeong Beom-sik & Jeong Sik

Cu: Kong Ho-Seok, Choi jae-Hwan, Mu-song Jeon, Jeong Jin-an 

Măcel în paradis / Paradise Murdered (Coreea de Sud, 2007)

R. Kim Han-min

Cu: Seong Ji-roo, Lee Dae-yeon, Park Won-sang, Choi Joo-bong 

Legături de sânge / Låt den rätte komma in / Let the Right One In (Suedia, 2008)

R. Tomas Alfredson

Cu: Kåre Hedebrant, Lina Leandersson, Per Ragnar, Henrik Dahl, Karin Bergguist 

Ascultă trecutul / Ecoute le temps (Franţa, 2007)

R. Alante Kavaite

Cu: Émilie Dequenne, Mathieu Demy, Ludmila Mikaël, Jacques Spiesser 

Pericol real / Able Danger (SUA, 2008)

R. Paul Krik

Cu: Elina Löwensohn, Adam Nee, Michael J. Burg, Gregory Paul Martin 

 

FĂRĂ LIMITE

 

Sextet / Sextet (Olanda, 2008)

R. Eddy Terstal

Cu: Steve Aernouts, Marlies Bark, Gene Bervoets, Dieuwertje Blok, Kees Boot 

În rând cu lumea / Be Like Others (Canada/Iran/ Marea Britanie/ SUA 2008)

R. Tanaz Eshaghian 

Duşmanul duşmanului meu / My Enemy's Enemy (Franţa, Marea Britanie, 2007)

R. Kevin Macdonald 

Trecătorul / L'homme qui marche (Franţa, 2007)

R. Aurelia Georges

Cu: César Saracho, John Arnold, Mirelle Perrier, Judith Henry, Miglen Mlirtchev 

Goana după moarte / The Living End: Remixed and Remastered (SUA, 1992/2008)

R. Greg Araki

Cu: Mike Dytri, Craig Gilmore, Mark Finch, Mary Woronov 

Oglinzi mişcătoare / Lassú tükör / Slow Mirror (Ungaria, 2007

R. Igor Buharov, Ivan Buharov

Cu: Vasile Croat, Szabolcs Thuróczy, István Bagdi, Mária Bagdiné Kovács, István Gut 

Doamnele de onoare / Las meninas (Ucraina, 2008)

R. Igor Podolchak

Cu: Mykola Veresen, Lyubov Timoshevska, Anna Yarovenko, Dmitriy Chernyavsky, Ilona Arsentyeva, Stas Arsentyev, Viktoriya Ulyanchenko, Valeriya Ulyanchenko 

Mănâncă din corpul meu / Mange ceci est mon corps / Eat, For This Is My Body  (Franţa - Haiti, 2007)

R. Michelange Quay

Cu: Hans- Dacosta Saint-Val, Jean Noël Pierre, Catherine Samie, Sylvie Testud 

La rabia / La rabia (Argentina, 2008)

R. Albertina Carri

Cu: Victor Hugo Carrizo, Analia Couceyro, Javier Lorenzo, Dalma Maradona 

Fraierii / Chcípáci / Losers (Cehia, 2006)

R. Radek Beran

Cu: Jiří Ornest, Anna Geislerová, Matěj Hádek

 

FOCUS: DANEMARCA

 

Primii ani din viaţa lui Erik Nietzsche / De unge ar: Erik Nietzche sagaen del 1/ Erik Nietzsch (Danemarca, 2007)

R. Jacob Thuesen

Cu: Jens Albinus, Thomas Bendixen, Kristian Boland, Malin Brolin-Tani, Hans Henrik Clemensen 

Ce nu ştie nimeni / Det som ingen ved / What No One Knows (Danemarca, 2008)

R. Soren Kragh Jacobsen

Cu: Anders W. Berthelsen, Maria Bonnevie, Ghita Norby, Henning Jensen 

Daisy Diamond / Daisy Diamond (Danemarca, 2007)

R. Simon Staho

Cu: Jens Albinus, Larke Winther Andersen, Lotte Andersen, Mimmi Benckert-Claesson 

Luptătoarea / Fighter (Danemarca, 2007)

R. Natasha Arthy

Cu: Serma Turan, Nima Nabipour, Cyron Bjorn Melville, Molly Blixt Egelind 

Încă o poveste de dragoste / Kærlighed på film / Just Another Love Story (Danemarca, 2007)

R. Ole Bornedal

Cu: Anders W. Berthelsen, Rebecka Hemse, Nikolaj Lie Kaas, Charlotte Fich 

Lumi paralele / To verdener / Worlds Apart (Danemarca, 2008)

R. Niels Arden Oplev

Cu: Rosalinde Mynster, Johan Philip Asbaek, Jens Jorn Spottag, Sarah Juel Werner 

 

FOCUS: RUSIA

 

În rolul victimei / Izobrazhaya zhertvu/ Playing the Victim (Russia, 2006)

R. Kirill Serebrennikov

Cu: Yuri Chursin, Vitali Khayev, Aleksandr Ilyin, Marat Basharov 

Nimic personal / Nichego lichnogo/ Nothing Personal (Rusia 2007)

R. Larisa Sadilova

Cu: Valeri Barinov, Zoya Kaydanovskaya, Mariya Leonova, Shukhrat Irgashev 

Cargo 200 / Cargo 200 / Kruz 200 (Rusia, 2007)

R. Aleksei Balabanov

Cu: Agniya Kuznetsova, Aleksei Poluyan, Leonid Gromov, Aleksei Serebryakov 

Detaşare / Otryv / Soar (Rusia, 2007)

R. Aleksandr Mindadze

Cu: Vitaly Kishchenko, Maksin Bityukov, Aleksandr Robak, Vladimir Shibankov 

 

ZIUA MAGHIARĂ

 

Delta (Ungaria, 2008)

R. Kornel Mundruczo

Cu: Félix Lajkó, Orsi Tóth, Lili Monori, Sándor Gáspár 

Drumul spre glorie / Szabadság, Szerelem / Children of Glory (Ungaria, 2006)

R. Krisztina Goda

Cu: Kata Dobó, Iván Fenyő, Sándor Csányi, Zsolt Huszár , Viktória Szávai 

Moartea mea / Saját halál / Own Death (Ungaria, 2007)

R. Forgács Péter

Cu: István Benkő, Ágnes Hárai, András Novák, Gergő Somogyi, dr. István Kántor 

Calea Lactee / Tejút / Milky Way (Ungaria, 2007)

R. Benedek Fliegauf

Peste noapte / Overnight (Ungaria, 2007)

R. Ferenc Török

Cu: Viktor Bodó, Kata Petõ, Hanns Zischler, Artur Szõcs, Enikö Eszenyi 

Opiu: jurnalul unei femei nebune / Ópium: Egy elmebeteg nö naplója / Opium: The Diary of a Madwoman (Ungaria, 2007)

R. János Szász

Cu: Ulrich Thomsen, Kirsti Stubø, Zsolt László, Enikö Börcsök, Gyöngyvér Bognár, Roland Rába 

Călătoria Iskăi / Iska's Journey (Ungaria, 2007)

R. Csaba Bollók

Cu: Mária Varga, Rózsika Varga, Marian Rusache

Fără destin / Fateless (Ungaria, 2005)

R. Lajos Koltai

Cu: Marcell Nagy, Béla Dóra, Bálint Péntek, Áron Dimény, Péter Fancsikai 

Vântul / Szél / Wind (Ungaria, 1996)

R. Marcell Iványi

Cu: Szilvia Csobor, Ilona Somogyi, Margit Gyovai

Ora închiderii / Zárás / Closing Time (Ungaria, 1999)

R. Bálint Kenyeres

Cu: Istvan Ankhelyi, Ferenc Berko, Erno Helyi

După ploaie / Eső után / After Rain (Ungaria, 2002)

R. Péter Mészáros

Cu: Balázs Horesnyi, Judit Viktor

Fluturele / Pillangó / Butterfly (Ungaria, 2003)

R. István Komár

Viespile, gâştele şi perii / Darazsak, ludak, körtefa / Wasps, Geese, Pear-Tree (Ungaria, 2005)

R. László CsákiCu: László Sinkó

Mai devreme sau mai târziu / Előbb - utóbb / Sooner or Later (Ungaria, 2006)

R. István Madarász

Cu: Péter Albert, Illés Nyitrai

Cu puţină răbdare / Türelem / With a Little Patience (Ungaria, 2007)

R. László Nemes

Cu: Virág Marjai, Attila Menszátor-Héresz, Éva Kelényi 

 

ZIUA HBO

 

Insomnia / Wide Awake (SUA, 2006)

R. Alan Berliner

Cu: William C. Dement

Doamna Harris / Mrs Harris (SUA, 2005)

R. Phyliss Nagy

Cu: Annette Bening, Ben Kingsley, Cloris Leachman, Lawrence O'Donnell

Katrina – Recviem în patru acte / When the Leeves Broke (SUA 2006)

R. Spike Lee

Cu: Darleen Asevedo, Jay Asevedo, Shelton "Shakespeare" Alexander, Lee Arnold 

 

EVENIMENTE SPECIALE

 

Prăbusirea casei Usher (Franţa-SUA, 1928)

R. Jean Epstein

Cu: Jean Debucourt, Marguerite Gance, Charles Lamy, Fournez-Goffard 

Ultimul metrou / Le Dernier metro (Franţa, 1980)

R. Francois Truffaut

Cu: Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Jean Poiret 

Cuibul de Viespi / The Wasp Nest (România, 1986)

R. Horea Popescu

Cu: Tamara Buciuceanu-Botez,  Gheorghe Dinică, Tora Vasilescu, Ileana Stana Ionescu 

Om Shanti Om / Om Shanti Om (India, 2007)

R. Farah Khan

Cu: Shahrukh Khan, Arjun Rampal, Kiron Kher, Shreyas Talpade, Deepika Padukone, Bindu 

Alb-negru şi gri / Black White and Gray (SUA / Germania 2007)

R. James Crump

Cu: Joan Juliet Buck (narator), Truman Capote, Dominick Dunne, Henrz Geldzahler 

Partida contra destinului / Turn the River (SUA, 2007)

R. Chris Eigeman

Cu: Famke Janssen, Jaymie Dornan, Rip Torn, Matt Ross, Lois Smith 

Haiducii lui Şaptecai (România, 1971)

R. Dinu Cocea

Cu:Florin Piersic, Marga Barbu, Colea Răutu, Toma Caragiu 

Trăieşte şi lasă să moară / Live and Let Die (Marea Britanie, 1973)

R. Guy Hamilton

Cu: Roger Moore, Jane Seymour, Yaphet Kotto 

Pădurea Katyn / Katyn (Polonia, 2007)

R. Andrzej Wajda

Cu: Artur Zmijevski, Maja Ostaszewska,Andrzej Chyra, Danuta Stenka 

 

SCURT-METRAJE EFA

 

Kwiz (Belgia, 2006)

R.Renaud Callebaut

Cu: Zoalina Demeulemeester, Georgette Stulens

Le Diner (Franţa, 2006)

R. Cecile Vernant

Cu: Julie Dray, Guillaume Cramoisan

Adjustment (Marea Britanie, 2006)

R. Ian Mackinnon

Cu: Sally Scott, Matthew Lyon

Amin (Olanda, 2006)

R. David Dusa

Cu: Ramzi Bouaia, Tariq Bettahar, Romain Berger

Rotten Apple (Marea Britanie, 2006)

R. Ralitza Petrova

Cu: Nathaniel Gleed, Glenn Conroy, Tania Kereishi

Dreams and Desires - Family Ties (Marea Britanie, 2006)

R. Joanna Quinn

Dad (Marea Britanie, 2006)

R. Daniel Mulloy

Cu: Michael Gabe, Joy McBrinn, Alex Macqueen

Tommy (Norvegia, 2007)

R. Ole Giaever

Cu: Anders Baasmo Christiansen, Bjorn Sundquist 

Plot Point (Belgia, 2007)

R. Nicolas Provost

Soft (Marea Britanie, 2006)

R. Simon Ellis

Cu: Johnny Philips, Matthew O'Shea, Michael Socha

Tokyo Jim (Marea Britanie, 2006)

R. Jamie Rafn

Cu: Jim Howick, Eiji Kusuhara, Kinue Nato

Alumbramiento (Spania, 2007)

R. Eduardo Chapero-Jackson

Cu: Marivi Bilbao, Cristina Plazas, Manolo Solo

Salvador (Spania, 2007)

R. Abdelatif Hwidar

Cu: Macho Fresneda, Orlin Moran, Carlos Merchan 

 

DOC'N'ROLL 

 

Hip-hopul ca o armă / Slingshot Hip Hop (SUA, 2008)

R. Jackie Salloum

Cu: Suhell Nafar 

Kurt Cobain: despre un fiu / Kurt Cobain About a Son (SUA, 2006)

R. AJ Schnack

Cu: Kurt Cobain (narator) 

Revoluţia mondială / Weltrevolution/ World Revolution (Austria, 2008)

R. Klaus Hundsbichler

Cu: Stefan Weber 

Red Hot Chili Peppers: Documentar fără titlu / Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary (SUA, 2008)

R. David Hausen

Cu: Jonathan Dayton, Valerie Faris, Flea, John Frusciante, Tony Kaye 

Heima / Heima (Islanda, 2007)

R. Dean DeBlois 

Joe Strummer: viitorul e nescris / Joe Strummer: The Future is Unwritten (Irlanda/ Marea Britanie, 2007 )

R. Julien Temple

Cu: Brigitte Bardot, Bono, Steve Buscemi, John Cusack 

Shine a Light / Shine a Light (SUA, 2008)

R. Martin Scorsese

Cu: Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts, Ronnie Wood, Bill Clinton, Christina Aguilera, Martin Scorsese 

Lou Reed: Berlin / Lou Reed's Berlin (SUA/ Marea Britanie, 2007)

R. Julian Schnabel

Cu: Lou Reed, Fernando Saunders, Sharon Jones Antony 

loudQUIETloud: A Film About the Pixies / loudQUIETloud: A Film About the Pixies (SUA, 2006)

R. Steven Cantor, Matthew Galkin

Cu: Frank Black, Kim Deal, David Lovering, Joey Santiago 

CSNY Déjà vu / CSNY Déjà vu (SUA, 2008)

R. Neil Young

Cu: Steven Colbert, David Crosby, Graham Nash, Stephen Stills, Neil Young 

Patti Smith: A Dream of Life / Patti Smith: A Dream of Life (SUA, 2008)

R. Steven Sebring

Cu: Patti Smith, Jay Dee Daugherty, Flea, Philip Glass 

 

ZIUA RROMA 

 

Azi eram frumoasă, jună (România, 2008)

R. Alexandra Gulea 

Viva Constanţa! / Viva Constanţa! (România, 2006)

R. Ambrus Emese 

Triogia Kedeni: Kedeni se întoarce acasă, Kedeni pierdut şi regăsit, Kedeni se-nsoară / The Kedeni Trilogy: Kedeni is Getting Married, Kedeni; Lost and Found; Kedeni Goes Back Home (Serbia, 2007)

R. Zelimir Zilnik

Cu: Kedeni Hasani, Salji Hasani, Beni Halitii, Max Steiner 

Me Sem Baxtalo...? / Me Sem Baxtalo...? / Sunt norocos...? (România, 2008)

R. Oana Giurgiu, Tudor Giurgiu 

 

3x3 

 

PEN-EK RATANRUANG 

6izecişinou9 / 6ixtynin9 (Tailanda, 1999)

R. Pen-ek Ratanruang

Cu: Lalita Panyopas, Sirisin Siripornsmathikul, Prompop Lee, Surapong Mekpongsathorn 

Tranzistorul iubirii / Moonrak Transistor (Tailanda, 2001)

R. Pen-ek Ratanruang

Cu: Supakorn Kitsuwon, Siriyakorn Pukkavesh, Black Phomtong, Somlek Sakdikul 

Ploy / Ploy (Tailanda, 2007)

R.  Pen-ek Ratanruang

Cu: Ananda Everingham, Lalita Panyopas, Porntip Papanai, Thaksakorn Pradapphongsa 

VICTOR ERICE  

Spiritul Stupului / El espiritu de la colmena (Spania, 1973)

R. Victor Erice

Cu: Fernando Fernán Gómez, Teresa Gimpera, Ana Torrent Isabel Tellería, Ketty de la Cámara 

Sudul / EL Sur (Spania-Franţa, 1983)

R. Victor Erice

Cu: Omero Antonutti, Sonsoles Araguren, Iciar Bollain, Lola Cardona, Aurore Clement 

Soarele Gutuii / El Sol del Membrillo (Spania, 1992)

R. Victor Erice

Cu: Antonio López García, Marina Moreno, Enrique Gran, Maria Lopez, Carmen Lopez 

ALEXANDRU TATOS  

Mere Roşii / Red Apples (România, 1976)

R. Alexandru Tatos

Cu: Mircea Diaconu, Ion Cojar, Carmen Galin, Florin Zamfirescu 

Casa dintre câmpuri / The House in the Fields (România, 1980)

R. Alexandru Tatos

Cu: Mircea Daneliuc, Mircea Diaconu, Amza Pellea, Tora Vasilescu 

Secvenţe / Sequences (România, 1982)

R. Alexandru Tatos

Cu:Geo Barton, Mircea Diaconu, Alexandru Tatos 

 

ÎN TIMP REAL 

 

Arca rusească / Russkiy kovcheg/ Russian Ark (Rusia / Germania. 2002)

R. Aleksandr Sokurov

Cu: Sergei Dontsov, Mariya Kuznetsova, Leonid Mozgovoy, Mikhail Piotrovsky 

PVC-1 / PVC-1 (Columbia, 2007)

R. Spiros Stathoulopoulos

Cu: Daniel Páez, Hugo Pereira, Alberto Sornoza, Merida Urquia 

Sâmbătă / Sábado, una película en tiempo real (Chile, 2003)

R. Matias Bize

Cu: Blanca Lewin, Victor Montero, Antonia Zegers, Diego Muñoz, Sebastián Layseca 

 

 

FOCUS: MOLDOVA 

 

Când se stinge lumina / When The Lights Go Out (România, 2006)

R. Igor Cobileanski

Cu: Mihai Ciolac, Sergiu Voloc, Ion Sandu 

Saşa, Grişa şi Ion / Saşa, Grişa and Ion (Moldova, 2006)

R. Igor Cobileanski

Cu: Valentin Cucu, Igor Mitreanu, Sergiu Voloc 

(Plictis şi) inspiraţie / Inspiration (Moldova, 2007)

R. Igor Cobileanski

Cu: Valeriu Ţurcanu, Mihai Curagău, Sergiu Voloc 

Între Ziduri / Between Walls (Germany, 2007

R.: Ana Felicia Scutelnicu 

Primăvara / The Spring (Moldova, 2003)

R.: Marin Turea 

San Sanyc (Moldova, 2008)

R.: George Agadjanean

Le Cadeau (12') (Moldova, 2004)

R. Pavel Brăila 

105/7 (8') (Moldova-Olanda, 2002)

R. Pavel Brăila

Barons' Hill (10') (Moldova, 2005)

R. Pavel Brăila

Eurolines Catering or Homesick Cuisine (15') (Moldova, 2006)

R. Pavel Brăila

Irina et Sandrinka / Irinka and Sandrinka (France-Belgium, 2007)

R.: Sandrine Stoianov, Jean-Charles Finck 

Trois femmes de Moldavie (Moldova, 2006)

R.: Paul Cuzuioc

Cu: Alexandrina Hristov 

Podul cu flori (România/ Germania 2007)

R. Thomas Ciulei 

 

ZILELE FILMULUI ROMÂNESC 

 

Întîlniri încrucişate (România, 2008)

R: Anca Damian

Cu: Mimi Brănescu, Andi Vasluianu, Oxana Moravec, Dorian Boguţă

Boogie (România, 2008)

R: Radu Muntean

Cu: Dragos Bucur, Mimi Brănescu, Adrian Vancică, Anamaria Marinca

Tache (România, 2008)

R: Igor Cobileanski

Cu: Mircea Diaconu, Constantin Draganescu, Mara Nicolescu, Gabriel Spahiu

Călătoria lui Gruber (România, 2008)

R: Radu Gabrea

Cu: Florin Piersic jr., Claudiu Bleont, Marcel Iures, Razvan Vasilescu, Alexandru Bindea.

Nunta mută (România, 2008)

R: Horaţiu Mălăele

Cu: Victor Rebengiuc, Tamara Buciuceanu, Serban Pavlu, Luminiţa Gheorghiu

Katalin Varga (România-Ungaria, 2008)

R: Peter Strickland

Cu: Hilda Péter, Norbert Tankó, Tibor Pálfy

Elevator (România, 2008)

R. George Dorobanţu

Cu: Iulia Verdeş, Cristi Petrescu

 

DOCUMENTARE

 

Război pe calea undelor (România – Germania – Luxemburg, 2008)

R: Alexandru Solomon

Cu: Carlos Ramirez Sanchez "Şacalul", Emil Hurezeanu, Cornel Burtică, Neculai Constantin Munteanu

Podul de flori (România, 2008)

R: Thomas Ciulei

Nisipuri / The Village Called Sands (România, 2008)

R: Claudiu Mitcu

Testimonial (România-Germania, 2008)

R: Răzvan Georgescu

1 lună cu 432 (România, 2007)

R: Sorin Avram

Cu: Cristian Mungiu, Oleg Mutu, Anamaria Marinca, Vlad Ivanov

Luni (România, 2008)

R: Marian Crişan

Cu: Tudor Sişu 

 

ZILELE FILMULUI ROMÂNESC – SCURT-METRAJE

 

Valuri (România, 2007)

R: Adrian Sitaru

Cu: Adrian Titieni, Sergiu Costache, Karen Wallet, Roberto Borş

Radu + Ana (România, 2007)

R: Paul Negoescu

Cu: Bogdan Marhodin, Gabriel Spahiu, Tudor Istodor, Simona Ghiţă

Nigredo (România, 2007)

R: Mihai Chirilă

Cu: Alin Teglas

Fatza galbena care ride

R. Constantin Popescu

Cu: Luminiţa Gheorghiu, Teodor Corban

Interior, scară de bloc (România, 2007)

R: Ciprian Alexandrescu

Cu: Vlad Ivanov, Tudor Istodor, Luminiţa Gheorghiu

Filmele mele nefăcute (România, 2007)

R: Eva Pervolovici

Cu: Alexandru Potocean

Alexandra (România, 2007)

R: Radu Jude

Cu: Şerban Pavlu, Oana Ioachim

O zi bună de plajă (România, 2008)

R: Bogdan Mustaţă 

Cu: Cerasela Iosifescu, Okan Kaya, Florin Sinescu, George Hoffman, Marian Ghenea

180 (România, 2007)

R: Liviu Săndulescu

Cu Costi Bărbulescu, Gabi Huian

Scurtă revedere (România, 2007)

R: Vlad Feneşan

Cu: Vitalie Bichir

Fly (România, 2007)

R: Victor Dragoş, Andrei Dăscălescu

Cu: Balasz Attila, Eder Enik'o, Gabriela Daha

Cronica unei morţi amânate (România, 2008)

R. Andrei Gruzsniczki

Cu: Constantin Ghenescu, Doru Ana, Luminita Erga

(Plictis şi) inspiraţie (Moldova, 2007)

R. Igor Cobileanski

Cu: Valeriu Ţurcanu, Mihai Curagău, Sergiu Voloc

Ochiul meu stâng (România, 2007)

R: Anamaria Chioveanu

Cu: Alex Mărginean

Sinopsis docu-dramă (România, 2007)

R: Vlad Trandafir

Cu: Gabriel Spahiu, Mimi Brănescu, Tudor Aaron Istodor

Immerse (România, 2008)

R. We Are Om

Veneţia (România, 2007)

R: Florin Piersic jr.

Cu: Virgil Popovici

Armand, Marie şi încălzirea globală (10') (România, 2008)

R. Natalia Carată, Konrat Mihai

Cu: Cristian Grosu

Rien ne va plus (24') (România, 2007)

R: Nemethi Barna

Cu: Richard Boznowski, Emil Hoştină, Marian Râlea

Ştefan (13') (România, 2007)

R: Stanca Radu

Cu: Mihai Constantin

Megatron (România, 2008)

R.: Marian Crişan

Cu: Gabriela Criş, Damian Oancea, Erwin Simsensohn, Maxim Strinu 

Apă (România, 2007)

R. Constantin Popescu

Cu: Andi Vasluianu, Dragoş Bucur, Mihai Constantin 

 

UMBRE

 

Vampirul pensionar / The Vampire Retires (Czech Republik, 2007)

R. Travis Craw

Filmul vieţii / Schausteins letzter film (Germania, 2008)

R. Christian Klandt

Cu: Horst Kaptur, Claudia Jakopshagen, Michael

Markfort

Veşnică pomenire / RIP (Franţa, 2006)

R. Bruno Collet

Vadata / Vadata (Germania, 2007)

R. Manuel Lebelt

Cu: André Ebert, Florian Lux

Umbre / Ombre (Italia, 2008)

R. Alberto Meroni

Cu: Pietro Ghislandi, Gaia Fossani

Despre pisici şi femei / Of Cats and Women (Belgia, 2007)

R. Jonas Govaerts

Cu: Marijke Pinoy

Întâlnirea / Die Begegnung / The Encounter (Germany, 2007)

R. Susann Schimk

Cu: Alice Dwyer, Ludwig Trepte

Indiferent / Indiferente / Indifferent (Portugalia, 2007)

R. Tito Fernandes

Cu: Rui M. Silva, Maria Tallulah, Manuel Rocha

Aventura / Adventure (Iran, 2007)

R. Amir Hossein Birjandi

Cu: Mojgan Joodi , Mohammad Reza Heidari, Soheil Ijadi

The Interior Monologue of Gill the Goldfish (Canada, 2007)

R. Jim Goodall

Cu: Sean Cullen, Matthew Peart, Tara Spencer-Nairn

Prânzul /  Lunch (Olanda, 2007)

R. Carel Smits

Cu: Bart Budel, Bart Munnik, Rob van Nifterick

Oameni cu cartofi / Humanos con patatas (17') (Spain, 2007)

R. K Prada & J. Prada

Cu: Maxi Rodríguez, Isabel Friera, José Antonio Lobato

Cosita Linda (Mexic, 2007)

R. Fernando Fidel Urdapilleta Jimenez

Cu: Silverio Palacios, Shakti Urrutia, Emilio Guerrero

Termite / Milbe (Germania, 2008)

R. Karl Tebbe

Furtuna / The Storm (Danemarca, 2007)

R. Adina Istrate

Cu: Ingeborg Topsoe, Julia Kalvalid, Nick Bruhn-Petersen

Un strop de paradis / Kawalek Nieba (Polonia, 2006)

R. Kuba Czekaj

Cu: Malgorzata Galkowska, Emilia Stachurska, Artur Barcis

Made in Japan / Made in Japan (Spania, 2007)

R. Ciro Altabas

Cu: Ciro Altabas, Irene González Paulos, Pepe Márquez

Heiko / Heiko (Portugalia, 2007)

R. David Bonneville

Cu: José Manuel Mendes, Jaime Freitas

Osmium / Osmium (Franţa, 2006)

R. Mihai Grecu

Festivaluri: prezentat în Festivalul de Film Underground de la Lausanne 

Iepuri şi şniţele / About Rabbits and Schnitzels (Germany, 2007)

R. Thorsten Wassermeyer

Cu: Hildegard Schroedter, Marin Daerr

Fată aranjându-se / Girl Grooming (SUA, 2007)

R. Patrick Kallay

Cu: Tanya Morgan