Proiectele selectate la Transilvania Pitch Stop

18.05.2017 12:24
11 proiecte de lungmetraj au fost selecționate la cea de-a patra ediție Transilvania Pitch Stop (TPS)

11 proiecte de lungmetraj au fost selecționate la cea de-a patra ediție Transilvania Pitch Stop (TPS) și vor fi prezentate profesioniștilor în cadrul platformei de co-producție organizate de TIFF pe 9 și 10 iunie, la Cluj-Napoca.

Proiectele se află în diferite faze de dezvoltare și finanțare și aparțin unor regizori din România, Bulgaria, Sebia, Rusia, Grecia, Turcia și Georgia, aflați la primul sau al doilea lungmetraj. Peste 60 de astfel de proiecte au fost înscrise în cadrul platformei de co-producție, extinsă în acest an la nivel internațional.

Transilvania Pitch Stop își propune să asigure vizibilitatea internațională a proiectelor și să faciliteze conexiunile potrivite pentru a asigura finanțarea celor mai promițătoare dintre ele. Regizorii și producătorii acestora vor fi invitați la eveniment, unde vor avea ocazia să întânească mulți profesioniști din industrie, prezenți la cea de-a 16-a ediție TIFF.

Un juriu internațional format din experți și un reprezentant al Eurimages va acorda trei premii importante:

-              Eurimages Co-production Development Award, în valoare de 20.000 de euro

-              Servicii de post-producție oferite de Chainsaw Europe, în valoare de 30.000 de euro

-              Premiul oferit de Centrul Național al Cinematografiei și DACIN-SARA, în valoare de 5.000 de euro

Proiectele selecționate sunt:

1. Africa

  •    Regie: Maya Vitkova
  •    Țara: Bulgaria
  •    Producător: Maya Vitkova
  •    Compania de producție: Viktoria Films

2. The Empty House

  •    Regie: Rati Tsiteladze
  •    Țara: Georgia
  •    Producător: Nino Varsimashvili
  •    Compania de producție: Artway Film

3. Apples

  •    Regie: Christos Nikou
  •    Țara: Greecia
  •    Producător: Hercules Mavroeidis
  •    Compania de producție: Boo Productions

4. Chemistry

  •    Regie: Adina Dulcu
  •    Țara: România
  •    Producător: Bogdan Crăciun
  •    Compania de producție: Libra Film Productions

5. I Hate Berlin

  •    Regie: Valentin Hotea
  •    Țara: România
  •    Producător: Ada Solomon
  •    Compania de producție: Hi Film Productions

6. The Man Who Surprised Everyone

  •    Regie: Natalya Merkulova, Alexey Chupov
  •    Țara: Rusia
  •    Producător: Katia Filippova
  •    Compania de producție: Pan Atlantic Studio

7. The Heroes Were Dancing

  •    Regie: Nikola Ljuca
  •    Țara: Serbia
  •    Producător: Natasa Damnjanovic
  •    Compania de producție: Dart Film

8. The Return of Elijah

  •    Regie: Mladen Djordjevic
  •    Țara: Serbia
  •    Producător: Milan Stojanovic
  •    Compania de producție: SENSE Production

9. The Little Things

  •    Regie: Kivanc Sezer
  •    Țara: Turcia
  •    Producător: Soner Alper
  •    Compania de producție: Nar Film

10. Idle Moments

  •    Regie: M. Cem Öztüfekçi
  •    Țara: Turcia
  •    Producător: Anna Maria Aslanoglu
  •    Compania de producție: istos film

11.  Snow and Bear

  •    Regie: Selcen Ergun
  •    Țara: Turcia
  •    Producător: Yeşim Arslan, Zeki Peynirci
  •    Compania de producție: Albino Zebra

***

Alte 6 proiecte vor participa la un workshop de dezvoltare de proiect, dedicat exclusiv regizorilor români și basarabeni, aflați la debut sau la cel de-al doilea lungmetraj. În cadrul workshop-ului programat în perioada 5-8 iunie, cele 6 proiecte vor primi consultanță personalizată pe scenariu, training și pregătire pentru susținerea pitch-ului în fața unor potențiali parteneri. Unul sau două dintre acestea vor fi invitate să concureze, alături de cele internaționale, pentru unul dintre premiile TPS.

1.  Katiusha

  •    Regie: Violeta Gorgos
  •    Țara: Moldova
  •    Producător: Radu Gorgos
  •    Compania de producție: OWH Studio

2.  The Island

  •    Regie: Dumitru Grosei
  •    Țara: Moldova
  •    Producător: Valentina Iusuphodjaev
  •    Compania de producție: Brio Film

3.  La civil

  •    Regie: Teodora Ana Mihai
  •    Țara: România
  •    Producător: Irina Malcea
  •    Compania de producție: Luna Film

4.  Balaur

  •    Regie: Octav Chelaru
  •    Țara: România
  •    Producător: Octav Chelaru
  •    Compania de producție: Film Cartel Entertainment

5.  Bicycle

  •    Regie: Radu Matei Bărbulescu
  •    Țara: România
  •    Producător: Iuliana Tarnovețchi
  •    Compania de producție: ALIEN FILM

6.  Criseea

  •    Regie: Vladimir Dembinski
  •    Țara: România
  •    Producător: Bogdan Crăciun
  •    Compania de producție: Libra Film