Program TIFF Mures 2014

23.09.2014 16:02
Aici puteți găsi programul oficial al TIFF Mureș 2014

Vineri 26.09

CINEMA ARTA
18.00 AFACEREA TANASE (r. Ionut Teianu, Romania, 56 min.)
Invitat special: Liviu Tofan
19.30 AL DOILEA JOC (r. Corneliu Porumboiu, Romania, 96 min.)
21.30 STOCKHOLM (r. Rodrigo Sorogoyen, Spania, 90 min.)
  Film castigator al trofeului TIFF 2014

COCOSUL DE AUR
20.30 BUCURESTI, UNDE ESTI? (r. Vlad Petri, 80 min.)
22.00 Concert: R.O.A.
23.00 Festival Party: DJ Paul

J’AI BISTRO
20.00 Scurtmetraje romanesti din competitia TIFF 2014

Sambata 27.09

PALATUL CULTURII
22.00 MAREA FRUMUSETE / LA GRANDE BELLEZZA (r. Paolo Sorrentino, Italia, Franta, 142 min.)
  Castigator al premiului Oscar 2014 pentru film strain

CINEMA ARTA
10.00 EducaTIFF - proiectii de film pentru elevi: URSUL URIAS (varsta 8+) (Danemarca, 73 min)
12.00 EducaTIFF - proiectii de film pentru elevi: MIKE ISI IA RAMAS BUN (varsta 11 +) (Danemarca, 91 min)
15.00 CANIBAL (r. Manuel Martín Cuenca, Spania, Romania, 116 min.)
17.00 FINAL CUT (r. György Pálfi, Ungaria, 84 min.)
19.00 Proiectie speciala: NIKI ARDELEAN, COLONEL IN REZERVA (r. Lucian Pintilie, Romania, 95 min.)
  Invitat special: Victor Rebengiuc
21.00 Proiectie speciala: LA CAPATUL LINIEI (r. Dinu Tanase, Romania, 90 min.)
  Invitati speciali: Mircea Albulescu, Dan Condurache, Ioana Craciunescu

TEATRUL DE VARA
20.30 AMERICA, VENIM! (r. Razvan Savescu, Romania, 100 min.)
In prezenta actorului Alexandru Bindea, regizorului Razvan Savescu si producatorului Tudor Giurgiu

COCOSUL DE AUR
20.30 METALLICA THROUGH THE NEVER (r. Nimrod Antal, SUA, 93 min.)
22.00 Concert: C.T.C.
23.00 Festival Party: DJ Slim Rocka

J’AI BISTRO
20.00 Scurtmetraje romanesti din competitia Anim’est 2013 (77 min.)

Duminica 28.09

PALATUL CULTURII
14.00 IDA (r. Pawel Pawlikowski, Polonia, Danemarca, 82 min.)
16.00 Proiectie Speciala: METROPOLIS (r. Fritz Lang, Germania, 80 min.)
Cu acompaniament live ABATOR INDUSTRIES
18.00 PARADISUL SPULBERAT / BROKEN CIRCLE BREAKDOWN (r. Felix Van Groeningen, Belgia, 111 min.)
Premiul Academiei Europene de Film 2014
20.00 Proiectie speciala: CAINELE JAPONEZ (r. Tudor Cristian Jurgiu, 90 min.)
Filmul care reprezinta Romania la Oscar 2015
  Invitat special: Victor Rebengiuc

CINEMA ARTA
10.00 EducaTIFF - proiectii de film pentru elevi: REGRET! (varsta 11+) (Olanda, 89 min)
12.00 EducaTIFF - proiectii de film pentru elevi: KARLA SI JONAS (varsta 11+) (Danemarca, 85 min)
15.00 ALFABET (r. Erwin Wagenhofer, Germania, Austria, 113 min.)
17.00 EXPERIMENTUL BUCURESTI (r. Tom Wilson, 68 min.)
  BARBATI DE MINGI/BESENCE OPEN (r. Kristóf Kovács, Ungaria, 68 min.)
20.00 Proiectie speciala: 12 ANI DE COPILĂRIE / BOYHOOD (r. Richard Linklater, SUA,164 min.)
Premiul FIPRESCI pentru Filmul Anului in 2014, Ursul de Argint la Berlinale 2014

TEATRUL DE VARA
20.30 NUNTA IN OFSAID / LA GRAN FAMILIA ESPANOLA (r. Daniel Sánchez Arévalo, Spania, 101 min.)

COCOSUL DE AUR
20.30 KURT COBAIN ABOUT A SON (r. A.J. Schnack) (96 min.)
22.00 Concert: BASSKA
23.00 Festival Party: DJ Sauce

J’AI BISTRO
20.00 Scurtmetraje din festivalul filmului fantastic si horror „Luna Plina” 2014 (117 min.)