TIFF 2004 Movies

DESCHIDERE SI INCHIDERE

 

Fast Film (Austria)

Regia: Virgil Widrich

Bowling for Columbine (SUA)

Regia: Michael Moore

Un cartus de Kent si un pachet de cafea (Romania)

Regia:Cristi Puiu

Head On (Germania)

Regia: Fatih Akin

 

COMPETITIE

 

Reconstruction (Danemarca) 

Regia: Christoffer Boe

When the Right One Comes Along (Elvetia-Germania) 

Regia: Stefan Hillebrand,Oliver Paulus

Aaltra (Belgia)

Regia: Benoit Delepine, Gustave de Kervern

Demi-tarif (Franta)

Regia: Isild Le Besco

Schultze Got the Blues (Germania)

Regia: Michael Schorr

Koktebell (Rusia)

Regia: Boris Khlebnikov, Aleksei Popogrebsky 

Dias de Santiago (Peru) 

Regia: Josue Mendez

Buddy (Norvegia) 

Regia: Morten Tyldum

Las horas del Dia (Spania)

Regia: Jaime Rosales

Young Gods (Finlanda)

Regia: Jukka-Pekka Siili

Kontrol (Ungaria)

Regia: Nimrod Antal

Gori Vatra (Bosnia-Austria) 

Regia: Pjer Zalica

 

SUPERNOVA

 

Evil (Suedia)

Regia: Mikael Hafstrom

Jesus, You Know (Austria)

Regia: Ulrich Seidl

Io non ho paura (Italia)

Regia: Gabriele Salvatores  

Depuis qu'Otar est parti (Franta)

Regia: Julie Bertucelli

Kitchen Stories (Norvegia)

Regia: Bent Hamer

Elephant (SUA)

Regia: Gus Van Sant

El crimen del Padre Amaro (Mexic)

Regia: Carlos Carrera

Carandiru (Brazilia)

Regia: Hector Babenco

Son Frere (Franta)

Regia: Patrice Chereau

Last Life in the Universe (Tailanda)

Regia: Pen-Ek Ratanaruang

American Splendor (SUA)

Regia: Shari Springer Berman

The Mother (UK)

Regia: Roger Michell  

The Return (Rusia)

Regia: Andrei Zvyagintsev

Ladykillers (SUA) 

Regia: Ethan Coen si Joel

Kill Bill vol 2 (SUA)  

Regia: Quentin Tarantino

Tais-toi (Franta) 

Regia: Francis

 

UMBRE

 

Cabin Fever (SUA)

Regia: Eli Roth

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (SUA)

Regia: Michel Gondry

Fear X (Danemarca)

Regia: Nicolas Winding Refn

 

AURORA (Tribut Islanda)

 

Salt

Regia: Bradley Rust Gray

Stormy Weather

Regia: Solveig Anspach

The Sea

Regia: Baltasar Kormakur 

Last Stop - documentar

Regia: Olafur Sveinsson

Living Dead Hamdocumentar

Regia: Thorgeir Gudmundsson, Örn Marinó Arnarsson and Thorkell Hardarson

Enquette sur le monde invisible – documentar

Regia: Jean-Michel Roux

 

FOCUS COREEA

 

Oasis

Regia: Lee Chang-Dong

A Tale of two Sisters

Regia: Ji-woon Kim

Sympathy for Mr Vengeance

Regia: Chan-Wook Park   

A Good Lawyer's Wife

Regia: Sang-Soo Im

Desire

Regia: Kim Eung-soo

 

FARA LIMITE

 

Alexandra's Project (Australia)

Regia: Rolf de Heer

Madame Sata (Brazilia)

Regia: Karim Ainouz

Touching the Void (UK)

Regia: Kevin McDonald

Cremaster 3 (SUA)

Regia: Matthew Barney

In the Cut (SUA)

Regia: Jane Campion

Secretary (SUA)

Regia: Steven Shainberg

So Close (HK)

Regia: Corey Yuen

 

3x3

Wong Kar-wai: Chungking Express, Fallen Angels, Happy Together

Lars Von Trier (E-trilogy): Element of Crime, Epidemic, Europa

Kim Ki-duk: The Coasting Guard, Address Unknown, The Isle

 

100%: Retrospectivã integralã Bill Plympton

The Tune / I Married a Strange Person / Mutant Aliens / Mondo Plympton (features)

Parking / Surprise Cinema / Eat / Sex&Violence (shorts)

 

POLITICA & CINEMA

 

La fleur du Mal (Franta)

Regia: Claude Chabrol

Persona Non Grata (SUA)  

Regia: Oliver Stone

Si ei sunt ai nostri (Romania)

Regia: Radu Muntean

 

PROIECTII SPECIALE

 

Before Sunset (US)

Regia: Richard Linklater 

Thalassa, Thalassa (Romania)

Regia: Bogdan Dumitrescu

Marele Jaf Comunist (Romania)

Regia: Alexandru Solomon 

Niki Ardelean, colonel in rezerva (Romania)

Regia: Lucian Pintilie

Kurt and Courtney (UK)

Regia: Nick Broomfield 

Paraiso (Germania)

Regia: Alina Teodorescu 

Play (Norvegia) 

Regia: John Sullivan

Home of the Brave, Land of the Free (Norvegia )  

Regia: John Sullivan

Cabinetul doctorului Caligari (film mut cu acompaniament live)

 

Cinepub

Kings of the Ads (video collection of ads directed by famous filmmakers)

Incantessimo Napoletano

 

ZILELE FILMULUI ROMANESC

 

Damen Tango

Regia: Dinu Tanase

Camera secreta

Regia: Bogdan Dumitrescu

Lotus

Regia: Ioan Carmazan

Milionari de Weekend

Regia: Catalin Saizescu

Fotografii de familie

Regia: Serban Marinescu

Manipularea

Regia: Marius Theodor Barna

 

Scurt metraje

 

Visul lui Liviu

Regia: Corneliu Porumboiu 

Apartamentul

Regia: Constantin Popescu

Poveste de la scara C

Regia: Cristian Nemescu

Trafic

Regia: Catalin Mitulescu

Calatorie la oras

Regia: Corneliu Porumboiu

Un cartus de Kent si un pachet de cafea

Regia: Cristi Puiu

Advertising

Regia: Florin Piersic jr.

Boborul

Regia: Radu Igaszag 

Corp la corp

Regia: Radu Jude