Despre

Let’s Go Digital! (LGD) este un atelier de film destinat adolescenţilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani, din toată ţara, pasionaţi de film și fotografie. Creat în 2005, LGD a devenit rapid unul dintre cele mai populare proiecte ale Festivalului Internaţional de Film Transilvania, având ca scop promovarea educaţiei cinematografice în rândul adolescenţilor, precum și descoperirea de noi talente.
 
Rezultatele sunt vizibile în timp: unii dintre foștii participanţi au urmat studii de cinema și lucrează în prezent în domeniu.
 
Timp de 10 zile, participanţii iau contact cu lumea filmului din interior, parcurgând intensiv toate etapele realizării unui film. Sunt îndrumaţi de profesioniști din cinematografia română, lucrează pe aparatură de filmare profesională, au acces la toate evenimentele festivalului și întâlniri cu invitaţi din lumea filmului. 
 
Cei 15 participanţi, aleşi pe baza unei preselecţii, lucrează în echipe de câte 3, la finalul workshop-ului rezultând 5 filme de scurtmetraj, pornind de la o temă dată. Filmele celor 15 realizatori sunt proiectate în penultima seară în faţa publicului festivalului, care votează cel mai bun film. În urma voturilor este desemnat și premiat cel mai bun film Let's Go Digital!
 
Din 2007, Let's Go Digital! invită în fiecare ediţie 3 foşti participanţi, aleşi pe baza unei preselecţii, ce au rolul de a-i îndruma pe începători şi de a realiza un film de "making of" al atelierului.
 
Atelierul de film LET'S GO DIGITAL! a avut loc pentru prima oară în iunie 2005, în cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania. După succesul primei ediţii au urmat încă 14 ediții, desfăşurate atât în timpul TIFF, la Cluj şi Sibiu, cât şi independent de festival, în cartierul Rahova din Bucureşti, în februarie 2007, şi în localitatea 2 Mai din judeţul Constanţa, în decembrie 2007. 
 
Ediţia a 14-a, care a avut loc între 27 mai și 4 iunie 2016, a înregistrat un număr record de înscrieri: 100 de aplicaţii eligibile din 32 de judeţe.
 
Detalii despre ediția cu numărul 15, în curând.

 

 

EDIȚIA 14 - CLUJ -  27 mai - 4 iunie 2016

(junior LGD): Ioana-Andrada Băleanu, Ilinca Bortișcă, Călin-Florian Boto, Alma Buhagiar, Theodora-Lucia Chicoș,   Cohn Mara Elisei, Elisei Martha Andreea, Andreea Geamăn,  Alexandra Mincu, Agata Ioana Olteanu, Teodor Ioan Vlad Popa, Ioana Simina Popescu, Elena-Diana Smeu, Maria Staicu, Cornelia Ştefănescu 

(senior LGD): Teona Galgoțiu, Ligia Prodan, Teodora Silvia Modoi

EDIȚIA 13 - CLUJ - 29 mai - 7 iunie 2015

(junior LGD): Andrada Ioana Balmez, Andreea Sorina Răvoianu, Alexandru Buzatu, Alin Mușetescu, Ariana Toader, Delia Tărcăoanu, Georgiana Barcan, Isabella Beatrice Madarsz, Luca Nicolaescu, Mălina Molnar, Paula Hreniuc, Paula Giriadă, Teodor Florin Zaharia, Teodora Călina Crișan, Tudor Morariu Brânzei

(senior LGD): Elena Borcea, Ionuț Alexandru, Radu Scurtu

EDIȚIA 12 - CLUJ - 30 mai - 8 iunie 2014

(junior LGD): Francisca Antonela Bob, Elena Borcea, Victor Cioabă, Tudor Ciurescu, Maria Diaconu, Tiberiu Iorga, Luca Istodor, Teodora Silvia Modoi, Naomi Nadaban, Irina Nuțu, Iacob Andrei Paștina, Alexandru Costin Pintică, Ligia Prodan, Ionuț Alexandru Radu Scurtu, Denisa Ioana Velicu  

(senior LGD) – Ioana Bugarin, Sofia Iulia Nelega, Eva Todică

EDIȚIA 11 - CLUJ - 31 mai - 9 iunie 2013

Participanți:

(junior LGD)- Denissa Valentina Balint, Andrei Șerban Călinescu, Cristina Alexa Cardaș, Oana Costina Cristea, Diana Dîrzu, Sandra Drăgan, Georgiana Irina Feidi, Teoana Maria Sarah Galgoțiu Popescu, Irina Perju, Andreea Roman, Marc Petru Solomon, Alexandra Luminița Stănilă, Matei Sterian, Eva Todică, Alexandru Pavel Văcariu.

(senior LGD)- Amalia Mititelu, Radu C. Sticlea, Iulia Voicu

EDIȚIA 10 - CLUJ - 1 - 10 iunie 2012

Participanți:

(junior LGD)-  Corduneanu Simona, Aghescu Elena, Conn-Tubacu Denisse, Săvescu Tudor, Cojocaru Andreea, Șimon Mara, Bugarin Ioana, Schinteie Anca, Georgescu Cristian, Mititelu Amalia, Dima Alina, Mititelu Aurora, Neguriță Bogdan, Udrea Andreea, Pârlog Valentina

(senior LGD)-  Anathea Cristea, Vladimir Bulza, Andrada Iacobeț

EDIȚIA 9 - CLUJ - 3 - 12 iunie 2011

Participanți:

(junior LGD)-  Adrian Mîrzan, Alina Bohoru, Ana Gemescu, Anathea Cora Cristea, Catinca Zaharescu- Mereuță, Felicia Simion, Ioana Vreme Moșer, Iulia Colban, Iulia Nelega, Isabela Țenț, Paula Tudor Cămârzan, Sabina Mihăilescu, Simona Constantin, Radu Sticlea, Vladimir Bulză

(senior LGD)-  Ana Mareș, Andreea Sticlea, Diana Jaleru

EDIŢIA 8 - CLUJ - 28 mai - 6 iunie 2010

Participanţi:

(junior LGD) -  Alexandra Molnar, Alexandru Cristian Săvescu, Alin Rotaru Segall, Ana Maria Comănescu, Ana Maria Mareş, Andrada Iacobeţ, Andreea Sticlea, Andreea Stroe, Diana Ciobanu, Eduard Pârvu, Ramona Strete, Grig Alexandru Vulpe, Maria Alexandra Marcu, Maria Lungu, Otilia Doboş

(senior LGD) - Andrei Bodnar, Cristiana Anghel, Diana Ţăţârcă

EDIŢIA 7 - CLUJ - 27 mai - 7 iunie 2009

Participanţi:

(junior LGD) - Anghel Dumitru Damian, Pavel Iusco, Diana Tătarcă, Adrian Florin Ardelean, Andrei Bodnar, Cosmin Bogdan Coman, Răzvan Alexandru Ilinca, Tudor Platon, Iosif Prodan, Mihai Nanu, Mara Oniţa-Lenco, Andra Miruna Stancu, Ilcus Silviana, Sergiu Zorger, Irina Susan

(senior LGD) - Constantin Bâzgă, Anda Puşcaş, Andra Gheorghiu

EDIŢIA 6 - CLUJ - 30 mai - 8 iunie 2008

Participanţi:

(junior LGD) - Cristiana Anghel, Ligia Irina Popescu, Elena Racu, Andreia Ciobanu, Adela Păun, Andra Gheorghiu, Alma Frăţilă, Andreea Drăgan, Peter Farkas, Radu Socianu, Adriana Simion, Adina Apetroae, Constantin Sorin Bâzgă, Lora Sere, Andreea Roman

(senior LGD) - Alina Manolache, Raluca Croitoru, Andreea Bortun, Elena Cosmanescu

EDIŢIA 5 - 2 MAI - Şcoala de Iarnă - 16-23 decembrie 2007

Participanţi:

(junior LGD) - Adina Militaru, Adriana Crăciunescu, Alina Manolache, Andreea Dobre, Andrei Hutuleac, Brânduşa Ioana Năstasă, Cristina Teodoru, Daria Nistor, Florin Rugină, Loredana Bulgaru, Mihaela Cojocariu, Mirona Nicola, Roxana Ghirbomean, Teodora Bălăceanu, Vlad Mărgărint

(senior LGD) - Elena Cosmănescu, Ioanid Nagy-Vizitiu, Iris Aszalos

EDIŢIA 4 - SIBIU - 1-10 iunie 2007

Participanţi: Alexandra Casaneanu, Alexandru Antohe, Andreea Bortun, Andreea Roş, Andrei Voica, Diana Munteanu, Gabriela Lupu, Ioana Halunga, Ioana Tărchilă, Iris Aszalos, Liviu Bărbulescu, Mara Semenescu, Raluca Croitoru, Ruxandra Pintilie, Sorana Dănescu

EDIŢIA 3 - BUCUREŞTI, RAHOVA (în colaborare cu British Council) - 19-25 februarie 2007

Participanţi: Elevii Liceului Dimitrie Bolintineanu din Bucureşti

EDIŢIA 2 - CLUJ - 2-11 iunie 2006

Participanţi: Alexandru Bejinariu, Daniela Elena Bortolini, Andrei Vlad Cirdeiu, Teodor Cristian Corduneanu, Florentin Munteanu, Adela Giurgiu, Diana Jaleru, Georgiana Milea, Ioanid Nagy Vizitiu, Dan Ştefan Pârlog, Paula Marcu, Radu Ţigănaş, Tommy Turos, Irina Trocan, Alexandru Varninschi

EDIŢIA 1 - CLUJ - 27 mai - 5 iunie 2005

Participanţi: Saiona Stoian, Mircea Leonte, Oana Sipoş, Alexandru Bergauer, Oana Toma, Iulia Scurtaru, Letiţia Ştefănescu, Luiza Pârvu, Anda Luana Puşcaş, Valeriu Perneş, Sorin Vasilescu, Octavia Lup, Elena Cosmanescu, Maria Cornelia Bria, Alexandra Cozma