Program TIFF Mureș

09.09.2013 13:48
În rândurile de mai jos puteți regăsi programul TIFF Mureș, care se va desfășura în perioada 13-15 septembrie 2013 la Târgu Mureș.

 

 

PROGRAMUL ÎN FORMAT PDF POATE FI DESCĂRCAT DE AICI.

 

 

 

Vineri 13.09

 

SALA PALATUL CULTURII

17.00    Balkan Melody (r. Stefan Schwietert)

19.00    Eveniment Lucian Pintilie

              Proiecție Specială “După-amiaza unui torționar”

              Lansare DVD cofret PINTILIE CINEAST – în prezența lui LUCIAN PINTILIE

 

TEATRUL NAȚIONAL

19.00    Concert Eugenia

20.30    Proiecție Specială: Funeralii fericite (r. Horațiu Mălăele)

              În prezența lui HORAȚIU MĂLĂELE

 

COCOȘUL DE AUR

20.30    FILM: Sound City (r. Dave Grohl)

22.30    Festival Party: SILENT STRIKE și Dan Basu

* In caz de ploaie sau vreme nefavorabila, filmul se va difuza incepind cu ora 21.30 la Palatul Culturii

 

J’AI BISTROT

20.30    Scurtmetraje românești din competiția TIFF 2013

 

Sâmbătă 14.09

SALA PALATUL CULTURII

15.00    Proiecție specială cu filmele românești premiate la Zilele Filmului Romanesc din cadrul TIFF 2013

O umbră de nor (r. Radu Jude)

Aici... adică acolo (r. Laura Căpățînă Juller)

17.00    Patria, sexul și alte inconveniente (r. Reka Kincses)

19.00    Proiecție specială: Undeva la Palilula (r. Silviu Purcarete)

               În prezența lui Silviu Purcarete

               Lansare DVD Undeva la Palilula

           

TEATRUL NAȚIONAL

19.00    Concert Fanfara Ciocârlia

20.30    FILM: Povestea unei caravane de țigani (r. Jasmine Dellal)

 

COCOȘUL DE AUR

20.30    FILM: Hasta la vista (r. Geoffrey Enthoven)

23.30    Festival Party: Dj K-lu

* In caz de ploaie sau vreme nefavorabila, filmul se va difuza incepind cu ora 22.30 la Palatul Culturii

 

J’AI BISTROT

20.30    Best of Anim’est 2012

 

Duminică 15.09

SALA PALATUL CULTURII

15.00    FILM: Blancanieves (r. Pablo Berger)

17.00    FILM: De ce fierbe copilul în mamaliga / Aglaja (r. Krisztina Deak)

19.00    Proiecție specială: Sunt o babă comunistă (r. Stere Gulea)

       În prezența lui Stere Gulea

21.00    Proiecție specială: Love Building (r. Iulia Rugină)

              În prezența actorilor Alexandru Papadopol, Dorian Boguță

 

COCOȘUL DE AUR

20.30    FILM: Searching for Sugar Man (r. Malik Bendjelloul)

              Oscar 2013 pentru cel mai bun documentar

22.15    Concert Grimus

23.00    Closing Party: Șuie Paparude

 

J’AI BISTROT

20.30    Scurtmetraje din competiția FULL MOON 2013