Program TIFF București

08.06.2014 14:35
Programul complet al Retrospectivei TIFF București (10 - 19 iunie) poate fi consultat mai jos.

Marți, 10 iunie

CINEMA STUDIO

12:30 - Între două surori/ Beloved Sisters, regia: Dominik Graf (Germania)

16:00 – Ultima noapte/ Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo

18:00 – Balul pompierilor/ The Firemen’s Ball, Regia: Miloš Forman (Cehoslovacia, Italia)

19:30 – Philomena, regia: Stephen Frears (Marea Britanie)

21:30 – 12 ani de copilărie/ Boyhood, regia: Richard Linklater (SUA)

 

Miercuri, 11 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Un pact/ A Pact, regia: Denis Dercourt (Germania, Franța)

14:00 – Sex, droguri și impozite/ Sex, Drugs and Taxation, regia: Christoffer Boe (Danemarca)

16:00 – Freză nasoală/ Bad Hair, regia: Mariana Rondón (Venezuela, Peru, Germania)

18:00 – Umbra albă/ White Shadow, regia: Noaz Deshe  (Italia, Germania, Tanzania) - Mențiunea specială a juriului TIFF 2014

20:15 – Înainte de sfârșitul nopții/ Before the Night is Over, regia: Peter Solan (Cehoslovacia)

22:00 – Canibal / Cannibal, regia: Manuel Martín Cuenca (Spania, România, Rusia, Franța)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Distrușii/ Sickfulpeople, regia: Juri Rechinsky (Austria, Ucraina)

20:00 – Venus înveșmântată în blănuri/ Venus in fur, regia: Roman Polanski (Franța, Polonia)

 

Joi, 12 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Pionier/ Pioneer, regia: Erik Skjoldbjærg (Norvegia, Germania, Suedia, Franța, Finlanda)

14:00 – Copiii preotului/ The Priest’s Children, regia: Vinko Brešan (Croația, Serbia)

16:00 - Pe o stradă din Palermo/ A Street in Palermo, regia: Emma Dante ((Italia, Elveția, Franța)

18:00 – Câinele/ Paat, Regia: Amir Toodehroosta (Iran) - Mențiunea specială a juriului TIFF 2014

20:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

22:00 – Sex shop-ul/ Adult World, regia: Scott Coffey (S.U.A.)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Sfântul GRA/ Sacro GRA, regia: Gianfranco Rosi  (Franța, Italia)

20:00 – Băieții din Est/ Eastern Boys, regia: Robin Campillo (Franța)

 

Vineri, 13 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

14:00 – Trăiască libertatea! / Viva la Liberta!, regia: Roberto Andò (Italia)

16:00 – București, unde ești?, Regia: Vlad Petri

18:00 – Ce-am avut mai de preț/ Everything We Loved, regia: Max Currie (Noua Zeelandă)

20:00 – Quod Erat Demonstrandum, regia: Andrei Gruzsniczki (România)

22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri (România)

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

18:00 – Casa Radio/ La Maison de la Radio, regia: Nicolas Philibert (Franța)

20:00 – Dacă tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, regia: Sophie Fillières

 

Sâmbătă, 14 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

14:00 – Nuntă în ofsaid/ La gran familia espanola, regia: Daniel Sánchez Arévalo (Spania)

16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

18:00 – Vocea celor neauziți/ The Voice of the Voiceless, regia: Maximón Monihan (S.U.A.)

20:00 – Natură Moartă/ Still Life, regia: Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia) – Premiul Publicului TIFF 2014

22:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

14:00 – Alfabet/ Alphabet, Regia: Erwin Wagenhofer(Austria)

16:00 – A fi și a avea/ Être et avoir, regia: Nicolas Philibert (Franța)

18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

20:00 – Spuma zilelor/ Mood Indigo, regia: Michel Gondry (Franța, Belgia)

 

Duminică, 15 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

14:00 – Ida, regia: Pawel Pawlikowski (Polonia)

16:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

17:30 – Viktoria, regia: Maya Vitkova (Bulgaria, România) – Premiul Special al Juriului TIFF 2014

20:30 – Stockholm, regia: Rodrigo Sorogoyen (Spania) – Trofeul Transilvania 2014

22:15 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri

 

CINEMA ELVIRE POPESCO

14:00 – Paradiso, regia: Omar Al Abdul Razzak, (Spania)

16:00 – Nenette, regia: Nicolas Philibert, (Franța)

18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Ținutul meu sălbatic/ My sweet pepper land, Regia: Hiner Saleem, (Franța, Germania)

 

J’AI BISTROT

21:00 – București, unde ești?, egia: Vlad Petri, (România)

 

Luni, 16 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Profetul, aurul și ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)

14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Peștele și Pisica/ Fish and Cat, regia: Shahram Mokri, (Iran)

18:30 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Despre Oameni și Cai/ Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson, (Islanda, Germania)

22:00 – Spărgătoarea de bănci/ Banklady, regia: Christian Alvart, (Germania)

 

Marți, 17 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Artista, Dolarii și Ardelenii, regia: Mircea Veroiu, (România)

14:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Zgârie-nori suspendați/ Floating Skyscrapers, regia: Tomasz Wasilewski, (Polonia) – Premiul pentru cea mai bună regie

18:00 – București, unde ești?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Artificii în plină zi/ Black Coal, Thin Ice, regia: Diao Yinan, (China, Hong Kong)

22:15 – Calea deșertului/ Tracks, regia: John Curran, (Australia, Marea Britanie)

 

Miercuri, 18 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Pruncul, Petrolul și Ardelenii, regia: Dan Piţa, (România)

14:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

16:00 – Vis-a-Vis, regia: Nevio Marasović, (Croația)

18:00 – București, unde ești?, regia: Vlad Petri, (România)

20:00 – Suntem cele mai tari!/ We are the best!, regia: Lukas Moodysson, (Suedia, Danemarca)

22:00 – Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa!, regia: Samuel Kishi Leopo, (Mexic)

 

Joi, 19 iunie

CINEMA STUDIO

12:00 – Povestea morții mele/ Historia de la meva mort, regia: Albert Serra, (Spania, Franța)

15:00 – Marketa Lazarova, regia: František Vláčil, (Cehoslovacia)

18:00 – Întâlniri pe neve/ Blind, regia: Levan Koguashvili, (Georgia)

22:00 – Inamicul/ Enemy, regia: Denis Villeneuve, (Canada, Spania)