Despre | TIFF

Despre

Let’s Go Digital! (LGD) este un atelier de film destinat adolescenţilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani, din toată ţara, pasionaţi de film și fotografie. Creat în 2005, LGD a devenit rapid unul dintre cele mai populare proiecte ale Festivalului Internaţional de Film Transilvania, având ca scop promovarea educaţiei cinematografice în rândul adolescenţilor, precum și descoperirea de noi talente.
 
Rezultatele sunt vizibile în timp: unii dintre foștii participanţi au urmat studii de cinema și lucrează în prezent în domeniu.
 
Timp de 10 zile, participanţii iau contact cu lumea filmului din interior, parcurgând intensiv toate etapele realizării unui film. Sunt îndrumaţi de profesioniști din cinematografia română, lucrează pe aparatură de filmare profesională, au acces la toate evenimentele festivalului și întâlniri cu invitaţi din lumea filmului. 
 
Cei 15 participanţi, aleşi pe baza unei preselecţii, lucrează în echipe, la finalul workshop-ului rezultând filme de scurtmetraj, pornind de la o temă dată. Filmele celor 15 realizatori sunt proiectate în penultima seară în faţa publicului festivalului, care votează cel mai bun film. În urma voturilor este desemnat și premiat cel mai bun film Let's Go Digital!
 
Din 2007, Let's Go Digital! invită în fiecare ediţie 3 foşti participanţi, aleşi pe baza unei preselecţii, ce au rolul de a-i îndruma pe începători şi de a realiza un making of al atelierului.
 
Atelierul de film LET'S GO DIGITAL! a avut loc pentru prima dată în iunie 2005, la Cluj-Napoca. După succesul primei ediţii au urmat altele, desfăşurate atât în timpul TIFF, la Cluj şi Sibiu, cât şi independent de festival, în cartierul Rahova din Bucureşti, în februarie 2007, şi în localitatea 2 Mai din judeţul Constanţa, în decembrie 2007.

EDIȚIA a 19-a, 2021

Juniori LGD: Ariana-Marta Vrînceanu, Laurențiu Pistol, Sânziana Olteanu, Sara Teodorescu, Miriam Dragomir, Carla Oncescu, Almira Moldovan, Maria Mitulescu, Ilinca Neagu, Diana Cheivan, George Baciu, Bianca-Ioana Costin.

Seniori LGD: Alexandru Demian, Mădălina-Ileana Banciu

 

EDIȚIA a 18-a, 2020

Juniori LGD: Raluca Mirea, Maria-Alexandra Stoica, Marius Mălai, Elena Vătăman-Mărgineanu, Mihaela-Ștefania Turchină, Beatrice Baciu

Seniori LGD: Tania Cristiana Voinea, Alexandra-Iulia Corcode

 

EDIȚIA a 17-a, 2019

Juniori LGD: Sofia Ioana Agapi (Iași), Irina Alexandra Apețean Caragea (București), Octavia Bortișcă (Piatra Neamț), Alexandra-Iulia Corcode (Bistrița), Alexandru Demian (Baia Mare), Anisia Smaranda Dumitru Tătăranu (București), Grete Furtos (Cluj), Cristina Grigore (București), Viviana Pascu (Slatina), Raluca Sandu (Botoșani), Maria Miruna Solomon (Bacău), Adriana Stan (București), Andreea Stanciu (Suceava), Andreea Stefănescu (Piatra Neamț), Tania Voinea (Călărași). 

Seniori LGD: Mihai Bostan, Iris Nedea, Anca Radu

 
EDIȚIA 16-a, 2018
 
Juniori LGD: Iulia-Maria Kyçyku (București), Iris Nedea (Mureș), Anca Elena Radu (București), Andra-Ioana Zlotu (Onești), Oglakci Mara Kezban (București), Mihai Bostan (Adjud), Bianca Pascaru (Suceava), George Cibotariu (Iași), Roland Paniti (Sălaj), Alexandra-Teodora Spulber (Iași), Matei Dumitru (București), Anca Radu (București), Alexandra Daniela Balaci (Craiova),Tania Marillion Schouten (Cluj), Mara Caravan (Oradea)
 
Seniori LGD: Marah Cohn (București), Andreea Cirstea (București), Maria Staicu (București)
 
 
EDIȚIA 15-a, 2-11 iunie 2017
 
Juniori LGD : Teodora Aurelia Bîrliba (Dâmbovița), Jasmina Cloşcă (Cluj), Rareș Mihail Constantin (București), Codruţa-Irina Corocea (Suceava), Andreea Cristea (București), Vlad-Marius Doboș (Timiș),  Paul Dogioiu (București), Maria Monica Iliescu (Timiș), Ștefan Iordache (Argeș), Irisz Kovacs (București), Aleksandra Petrov (Timiș), Sara Pongrac (Cluj), Patricia Suciu (Bihor), Agata Tabacu (București), Vlad-Vasile Țînțaș (Maramureș)

Seniori LGD: Diana Smeu (Bacău), Lucia Chicoș.

 

EDIȚIA 14 - CLUJ - 2-11 iunie 2016

Juniori LGD: Ioana-Andrada Băleanu (Craiova), Ilinca Bortișcă (Piatra-Neamț), Călin-Florian Boto (Brașov), Alma Buhagiar (București), Theodora-Lucia Chicoș (Iași), Cohn Mara Elisei ( București), Elisei Martha Andreea (Ploiești), Andreea Geamăn (București), Alexandra Mincu (București), Agata Ioana Olteanu, Teodor Ioan Vlad Popa (Sibiu), Ioana Simina Popescu (București), Elena-Diana Smeu (Bacău), Maria Staicu (Voluntari), Cornelia Ştefănescu (București)

Seniori LGD: Teona Galgoțiu (București), Ligia Prodan (Iași),Teodora Silvia Modoi (Cluj-Napoca)

 

EDIȚIA 13 - CLUJ - 29 mai - 7 iunie 2015

Juniori LGD: Andrada Ioana Balmez, Andreea Sorina Răvoianu, Alexandru Buzatu, Alin Mușetescu, Ariana Toader, Delia Tărcăoanu, Georgiana Barcan, Isabella Beatrice Madarsz, Luca Nicolaescu, Mălina Molnar, Paula Hreniuc, Paula Giriadă, Teodor Florin Zaharia, Teodora Călina Crișan, Tudor Morariu Brânzei

Seniori LGD: Elena Borcea, Ionuț Alexandru, Radu Scurtu

 

EDIȚIA 12 - CLUJ - 30 mai - 8 iunie 2014

Juniori LGD: Francisca Antonela Bob, Elena Borcea, Victor Cioabă, Tudor Ciurescu, Maria Diaconu, Tiberiu Iorga, Luca Istodor, Teodora Silvia Modoi, Naomi Nadaban, Irina Nuțu, Iacob Andrei Paștina, Alexandru Costin Pintică, Ligia Prodan, Ionuț Alexandru Radu Scurtu, Denisa Ioana Velicu  

Seniori LGD: Ioana Bugarin, Sofia Iulia Nelega, Eva Todică

 

EDIȚIA 11 - CLUJ - 31 mai - 9 iunie 2013

Juniori LGD: Denissa Valentina Balint, Andrei Șerban Călinescu, Cristina Alexa Cardaș, Oana Costina Cristea, Diana Dîrzu, Sandra Drăgan, Georgiana Irina Feidi, Teoana Maria Sarah Galgoțiu Popescu, Irina Perju, Andreea Roman, Marc Petru Solomon, Alexandra Luminița Stănilă, Matei Sterian, Eva Todică, Alexandru Pavel Văcariu.

Seniori LGD: Amalia Mititelu, Radu C. Sticlea, Iulia Voicu

 

EDIȚIA 10 - CLUJ - 1 - 10 iunie 2012

Juniori LGD: Corduneanu Simona, Aghescu Elena, Conn-Tubacu Denisse, Săvescu Tudor, Cojocaru Andreea, Șimon Mara, Bugarin Ioana, Schinteie Anca, Georgescu Cristian, Mititelu Amalia, Dima Alina, Mititelu Aurora, Neguriță Bogdan, Udrea Andreea, Pârlog Valentina

Seniori LGD:  Anathea Cristea, Vladimir Bulza, Andrada Iacobeț

 

EDIȚIA 9 - CLUJ - 3 - 12 iunie 2011

Juniori LGD: Adrian Mîrzan, Alina Bohoru, Ana Gemescu, Anathea Cora Cristea, Catinca Zaharescu- Mereuță, Felicia Simion, Ioana Vreme Moșer, Iulia Colban, Iulia Nelega, Isabela Țenț, Paula Tudor Cămârzan, Sabina Mihăilescu, Simona Constantin, Radu Sticlea, Vladimir Bulză

Seniori LGD: Ana Mareș, Andreea Sticlea, Diana Jaleru

 

EDIŢIA 8 - CLUJ - 28 mai - 6 iunie 2010

Juniori LGD: Alexandra Molnar, Alexandru Cristian Săvescu, Alin Rotaru Segall, Ana Maria Comănescu, Ana Maria Mareş, Andrada Iacobeţ, Andreea Sticlea, Andreea Stroe, Diana Ciobanu, Eduard Pârvu, Ramona Strete, Grig Alexandru Vulpe, Maria Alexandra Marcu, Maria Lungu, Otilia Doboş

Seniori LGD: Andrei Bodnar, Cristiana Anghel, Diana Ţăţârcă

 

EDIŢIA 7 - CLUJ - 27 mai - 7 iunie 2009

Juniori LGD: Anghel Dumitru Damian, Pavel Iusco, Diana Tătarcă, Adrian Florin Ardelean, Andrei Bodnar, Cosmin Bogdan Coman, Răzvan Alexandru Ilinca, Tudor Platon, Iosif Prodan, Mihai Nanu, Mara Oniţa-Lenco, Andra Miruna Stancu, Ilcus Silviana, Sergiu Zorger, Irina Susan

Seniori LGD: Constantin Bâzgă, Anda Puşcaş, Andra Gheorghiu

 

EDIŢIA 6 - CLUJ - 30 mai - 8 iunie 2008

Juniori LGD: Cristiana Anghel, Ligia Irina Popescu, Elena Racu, Andreia Ciobanu, Adela Păun, Andra Gheorghiu, Alma Frăţilă, Andreea Drăgan, Peter Farkas, Radu Socianu, Adriana Simion, Adina Apetroae, Constantin Sorin Bâzgă, Lora Sere, Andreea Roman

Seniori LGD: Alina Manolache, Raluca Croitoru, Andreea Bortun, Elena Cosmanescu

 

EDIŢIA 5 - 2 MAI - Şcoala de Iarnă - 16-23 decembrie 2007

Juniori LGD: Adina Militaru, Adriana Crăciunescu, Alina Manolache, Andreea Dobre, Andrei Hutuleac, Brânduşa Ioana Năstasă, Cristina Teodoru, Daria Nistor, Florin Rugină, Loredana Bulgaru, Mihaela Cojocariu, Mirona Nicola, Roxana Ghirbomean, Teodora Bălăceanu, Vlad Mărgărint

Seniori LGD: Elena Cosmănescu, Ioanid Nagy-Vizitiu, Iris Aszalos

 

EDIŢIA 4 - SIBIU - 1-10 iunie 2007

Participanţi: Alexandra Casaneanu, Alexandru Antohe, Andreea Bortun, Andreea Roş, Andrei Voica, Diana Munteanu, Gabriela Lupu, Ioana Halunga, Ioana Tărchilă, Iris Aszalos, Liviu Bărbulescu, Mara Semenescu, Raluca Croitoru, Ruxandra Pintilie, Sorana Dănescu

 

EDIŢIA 3 - BUCUREŞTI, RAHOVA (în colaborare cu British Council) - 19-25 februarie 2007

Participanţi: Elevii Liceului Dimitrie Bolintineanu din Bucureşti

 

EDIŢIA 2 - CLUJ - 2-11 iunie 2006

Participanţi: Alexandru Bejinariu, Daniela Elena Bortolini, Andrei Vlad Cirdeiu, Teodor Cristian Corduneanu, Florentin Munteanu, Adela Giurgiu, Diana Jaleru, Georgiana Milea, Ioanid Nagy Vizitiu, Dan Ştefan Pârlog, Paula Marcu, Radu Ţigănaş, Tommy Turos, Irina Trocan, Alexandru Varninschi

 
EDIŢIA 1 - CLUJ - 27 mai - 5 iunie 2005

Participanţi: Saiona Stoian, Mircea Leonte, Oana Sipoş, Alexandru Bergauer, Oana Toma, Iulia Scurtaru, Letiţia Ştefănescu, Luiza Pârvu, Anda Luana Puşcaş, Valeriu Perneş, Sorin Vasilescu, Octavia Lup, Elena Cosmanescu, Maria Cornelia Bria, Alexandra Cozma