Lumile ce vor veni
Povestea unui secol: un atotdistrugător Al Doilea Război Mondial ce ţine decenii întregi se sfârşeşte cu venirea la putere a unui stat raţional ce pune bazele unei noi civilizaţii şi explorează spaţiul cosmic.
Povestea unui secol: un atotdistrugător Al Doilea Război Mondial ce ţine decenii întregi se sfârşeşte cu venirea la putere a unui stat raţional ce pune bazele unei noi civilizaţii şi explorează spaţiul cosmic.
Un film este proiectat pentru a nu ştiu câta oară la cinematograful Libertatea, doar că deodată personajele încep să le vorbească spectatorilor din sală! Situaţia este atât de şocantă, încât autorităţile comuniste trimit de urgenţă un cenzor să investigheze.
Decembrie, 2000. Celebrul fotograf Oliviero Toscani acceptă invitaţia criticului de artă Giancarlo Politi să organizeze o secţiune a celei dintâi Bienale de Artă din Tirana.
Doi oameni aflaţi într-un moment de cumpănă descoperă un nou ţel şi poate chiar dragoste într-o relaţie improbabilă. Învăluiţi de întuneric şi în căutarea unei noi raze de soare, creează o poveste de dragoste neconvenţională (şi pe alocuri de-a dreptul sumbră).
Fostul puşcăriaş Kermek s-a plictisit de viaţa plină de fărădelegi din stepele din Kazahstan, aşa că ar fi gata de orice să-şi împlinească un vis vechi: să deschidă, alături de mult-iubita lui Eva, un cinematograf în munţi.
Beibars, un fost soldat poreclit Maurul, iese din închisoare şi prima oprire e la familia fratelui său, doar că acesta nu mai e de găsit după ce a lăsat în urmă datorii considerabile. Acum este datoria de onoare a Maurului să plătească.
Când extratereştrii vizitează Terra, consecinţele vor fi care mai de care mai neaşteptate. Dacă ieri Sirje şi Maret visau la un loc de muncă în străinătate, azi sunt cobai într-un experiment ştiinţific. În acelaşi timp, Juri se îndrăgosteşte de vecina lui nesăţioasă, Gertrud.
Uma are parte de un nou început când i se aranjează mariajul cu un bărbat din Mumbai. Doar că chimia celor doi soţi lasă de dorit, nopţile sunt înfiorător de umede, vecinii sunt enervanţi, iar Uma îşi descoperă nişte instincte de-a dreptul sălbatice...
Lucia are 16 ani, este nemaipomenit de timidă şi se alătură corului de eleve de la şcoala catolică.
Samid repară televizoare şi trăieşte într-un sătuc izolat din munţii Talysh, între Iran şi Azerbaidjan.
Russell Kingston îşi trăieşte viaţa la periferia Hollywood-ului, jucând ca figurant în filme. A interpretat nenumărate roluri, dar nu a ajuns niciodată în centrul atenţiei.