TIFF 2006 Filme

DESCHIDERE

 

A fost sau n-a fost? (România)

Regia: Corneliu Porumboiu

Cu: Ion Sapdaru, Teo Corban, Mircea Andreescu, Luminiţa Gheorghiu

 

ÎNCHIDERE

 

Transilvania / Transylvanie (Franţa)

Regia: Tony Gatlif

Cu: Asia Argento, Amira Casar, Biro Unel

 

COMPETIŢIE

 

13 - Tzameti / Tzameti (Franţa-Georgia)

Regia: Gela Babluani

Cu: George Babluani, Pascal Bongard, Aurélien Recoing, Fred Ulysse , Nicolas Pignon, Vania Vilers

A fost sau n-a fost? / 12:08 East of Bucharest (România)

Regia: Corneliu Porumboiu

Cu: Ion Sapdaru, Teo Corban, Mircea Andreescu, Luminiţa Gheorghiu

Aura / El Aura (Argentina) 

Regia: Fabian BielinskyCu: Ricardo Darín, Dolores Fonzi, Pablo Cedrón, Nahuel Pérez Biscayart, Jorge D'Elía

Clădirea iacubiană / Omaret Yacoubian (Egipt)

Regia: Marwan Hamed

Cu: Adel Imam, Yousra, Nour El Sherif, Hind Sabry, Khaled Sawi, Mohamed Imam

Cum mi-am petrecut sfîrşitul lumii / The Way I Spent the End of the World (România)

Regia: Cătălin Mitulescu

Cu: Dorotheea Petre, Timotei Duma, Ionuţ Becheru, Cristi Văraru, Jean Constantin, Mircea Diaconu, Valentin Popescu 

Duş rece / Douches froides (Franţa)

Regia: Antony Cordier

Cu: Johan Libéreau, Salomé Stévenin, Florence Thomassin, Jean-Philippe Écoffey

Izolaţi / Aislados (Spania)

Regia: David Marqués

Cu: Adrià Collado, Jean-Luc Ducasse, Eric Francés

Odă bucuriei / Oda do radosci (Polonia)

Regia: Anna Kazejak-Dawid, Jan Komasa, Maciej Migas

Cu: Malgorzata Buczkowska, Krzysztof Czeczot, Jan Drawnel, Roma Gasiorowska, Piotr Glowacki

Poveşti cu descîntec / Historias del Desencanto (Mexic)

Regia: Alejandro Valle

Cu: Mario Oliver, Fabiana Perzabal, Jimena Ayala, Jorge Zárte, Teresa Rábago, Hector Quijada

Soap / En Soap (Danemarca)

Regia: Pernille Fischer Christensen

Cu: Trine Dyrholm, Elsebeth Steentoft, David Dencik, Christian Tafdrup, Frank Thiel

Taxidermia (Ungaria)

Regia: György Pálfi

Cu: Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Piroska Molnár, Adél Stanczel, Marc Bischoff

Viva Zapatero (Italia)

Regia: Sabina Guzzanti

 

SUPERNOVA 

 

37 de moduri de întrebuinţare a unei oi moarte / 37 Uses for Dead Sheep (Marea Britanie)

Regia: Ben Hopkins

Cu: Sereban Aslan, Suleyman Atanisev, Ismail Atilgan, Alpaslan Kutlu

Capote (SUA)

Regia: Bennett Miller

Cu: Philip Seymour Hoffman, Catherine Keener, Clifton Collins Jr, Chris Cooper, Bruce Greenwood.

Casa de nisip / House of Sand (Brazilia) 

Regia: Andrucha Waddington

Cu: Fernanda Torres, Fernanda Montenegro, Seu Jorge, Ruy Guerra

Coşmarul lui Darwin / The Darwin's Nightmare (Austria) 

Regia: Hubert Sauper

Cu fundul în sus / Wrong Side Up (Cehia)

Regia: Petr Zelenka

Cu: Ivan Trojan, Zuzana Sulajova, Miroslav Krobot

Dragoste de-o vară / My Summer of Love (Marea Britanie)

Regia: Pawel Pawlikowski

Cu: Nathalie Press, Emily Blunt, Paddy Considine, Dean Andrews, Michelle Byrne

Dulcea ei răzbunare / Sympathy for Lady Vengeance (Coreea de Sud)   

Regia: Park Chan-wook

Cu: Tony Barry, Min-sik Choi, Anne Cordiner, Su-hee Go, Hye-jeong Kang

Eu, tu şi toţi cei pe care îi ştim / Me and You and Everyone We Know (SUA)

Regia: Miranda July

Cu: John Hawkes, Miranda July, Miles Thompson, Brandon Ratcliff, Carlie Westerman

Geamurile vin luni / Windows on Monday (Germania) 

Regia: Ulrich Kohler

Cu: Isabelle Menke, Hans-Jochen Wagner, Amber Bongard, Ilie Năstase 

Maestrul / Mistrz (Polonia)

Regia: Piotr Trzaskalski

Cu: Marcin Adamczewski, Monika Badowska, Piotr Bienias, Jacek Braciak, Teresa Branna

Maria / Mary (Italia-Marea Britanie)

Regia: Abel Ferrara

Cu: Juliette Binoche, Forest Whitaker, Matthew Modine, Heather Graham, Marion Cotillard, Stefania Rocca

O scurtă călătorie în paradis / A Little Trip to Heaven (SUA-Islanda)

Regia: Baltasar Kormákur

Cu: Peter Coyote, Forest Whitaker, Damon Younger, Jeremy Renner, Joanna Scanlan

Palme albe / White Palms (Ungaria)

Regia: Szabolcs Hajdu

Cu: Zoltán Miklós Hajdu, Gheorghe Dinică, Kyle Shewfelt, Andor Lukáts, Oana Pellea

Particulele elementare / Elementarteilchen (Germania)

Regia: Oskar Roehler

Cu: Moritz Bleibtreu, Christian Ulmen, Martina Gedeck, Franka Potente, Nina Hoss, Uwe Ochsenknecht

Pur şi dur / Tough Enough (Germania)

Regia: Detlev Buck

Cu: Jenny Elvers-Elbertzhagen, David Kross, Jan Henrik Stahlberg, Erhan Emre, Oktay Özdemir, Kida Khodr Ramadan

Recviem / Requiem (Germania)

Regia: Hans Christian Schmid

Cu: Sandra Hüller, Burghart Klaußner, Imogen Kogge, Anna Blomeier, Nicholas Reinke

Rize (SUA)

Regia: David LaChapelle 

Scenariul otrăvit / The Dying Gaul (SUA)

Regia: Craig Lucas

Cu: Patricia Clarkson, Campbell Scott, Peter Sarsgaard, Ryan Miller, Faith Jefferies

Takeshi vs. Takeshi / Takeshis' (Japonia)

Regia: Takeshi Kitano

Cu: Takeshi Kitano, Kotomi Kyono, Kayoko Kishimoto, Ren Osugi, Susumu Terajima

Viaţa şi opţiunile lui Tristram Shandy, Gentleman / A Cock and Bull Story (Marea Britanie)

Regia: Michael Winterbottom

Cu: Steve Coogan, Rob Brydon, Raymond Waring, Dylan Moran, Keeley Hawes, Gillian Anderson, Naomie Harris, Kelly Macdonald

Zozo (Suedia)

Regia: Josef Fares

Cu: Imad Creidi, Antoinette Turk, Elias Gergi, Carmen Lebbos, Viktor Axelsson

 

UMBRE

 

Lunatec / Lunacy (Cehia)

Regia: Jan Svakmajer

Cu: Pavel Liska, Jan Triska, Anna Geislerova, Jaroslav Dusek

Murk / Mørke (Danemarca)

Regia: Jannik Johansen

Cu: Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro, Lærke Winther Andersen, Laura Drasbæk, Lotte Bergstrøm, Anne Sophie Byder

Noaptea prostului gust / Night of the Bad Taste (Olanda-Belgia)

Compilaţie: Jan Verheyen şi Jan Doense

Obaba (Spania)

Regia: Montxo Armendáriz

Cu: Bárbara Lennie, Pilar López de Ayala, Eduard Fernández, Héctor Colomé, Peter Lohmeyer 

Spitalul şi fantomele lui / The Kingdom 1+2 (Danemarca)

Regia: Lars von Trier

Cu: Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Holger Juul Hansen, Søren Pilmark, Ghita Nørby, Jens Okking, Otto Brandenburg

Sheitan (Franţa)

Regia: Kim Chapiron

Cu: Vincent Cassel, Olivier Bartélémy, Roxane Mesquida, Nico Le Phat Tan, Leïla Bekhti

Ţara minunilor / Tideland (Marea Britanie)

Regia: Terry Gilliam

Cu: Jodelle Ferland, Jennifer Tilly,  Aldon Adair, Wendy Anderson, Jeff Bridges, Sally Crooks

Vecinul de alături / Next Door (Norvegia)

Regia: Pål Sletaune

Cu: Kristoffer Joner, Cecilie Mosli, Julia Schacht, Anna Bache-Wiig, Michael Nyqvist

 

 

UMBRE 

 

Avatar (Spania)

Regia: Lluis Quilez

Compasiune / Medelijden (Belgia)

Regia: Tom Geens

[Desi're:] (Germania)

Regia: Romeo Grunfelder

DVD (Spania)

Regia: Ciro Altabas

Fierastrăul/ Jigsaw (Marea Britanie)

Regia: Paul Fuller

Frica domnului G (Romania)

Regia: Adina Pintilie

Mustaţa/ Moustache (Australia)

Regia: Vicki Sugars

Central Hotel Eden (Germania)

Regia: Daniel Seideneder

Cinematortura / Cinematorture (Rusia)

Regia: Denis Filyukov

Cioclul / The Undertaker (SUA)

Regia: Annaleena Piel Linna

Cîntecul lui Femerlin / La cancion de Femerlin (Spania)

Regia: Manuel Pena

De ce trupul meu / Why My Body (Italia)

Regia: Domenico Buzzetti

Foame / Hambre (Spania)

Regia: Javier Garcia Castellanos, Roberto Prades, Ana Santaballa, Raquel Sanchez Cervilla, Ana Fanny Isnaeni, Manuel Pena

În hăul nopţii / La noce Boca Arriba (Spania)

Regia: Ruben Marquerie

Mobius (Olanda)

Regia: Jonas Govaerts

 

DOC'N'ROLL 

 

ABBA, filmul / ABBA the Movie (Suedia)

Regia: Lasse Halstrom

Cu: ABBA

Glastonbury (Marea Britanie)

Regia: Julien Temple

Screaming Masterpiece (SUA-Islanda)

Regia: Ari Alexander, Ergis Magnusson

Cu: Bjork, Sigur Ros, Dagur Kari, Mum, Mugison

Vedere de pe pod: Sunetul Istanbulului / Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (Germania-Turcia)

Regia: Fatih Akin

Cu: Alexander Hacke, Baba Zula, Orient Expressions, Duman, Replikas, Erkin Koray, Ceza, Istanbul Style Breakers

 

3x3

 

MICHAEL GLAWOGGER

Metropole / Megacities (Austria) 

Regia: Michael Glawogger

Moartea la locul de muncă/ Workingman's Death (Austria)

Regia: Michael Glawogger

Slumming (Austria)

Regia: Michael Glawogger

Cu: Paulus Manker, August Diehl, Michael Ostrowski, Pia Hierzegger, Maria Bill

 

ÁLEX DE LA IGLESIA

Comunitatea / La comunidad (Spania)

Regia: Alex de la Iglesia

Cu: Carmen Maura, Eduardo Antuña, María Asquerino, Jesús Bonilla, Marta Fernández Muro 

800 de gloanţe / 800 Balas (Spania) 

Regia: Álex de la Iglesia

Cu: Sancho Gracia, Ángel de Andrés López, Carmen Maura, Eusebio Poncela, Luis Castro, Manuel Tallafé

Crima ferpectă / Crimen Ferpecto (Spania) 

Regia: Alex de la Iglesia

Cu: Guillermo Toledo, Mónica Cervera, Luis Varela, Enrique Villén, Fernando Tejero

 

ANDREI UJICĂ

Videograme dintr-o revoluţie / Videogramme einer Revolution (Germania) 

Regia: Andrei Ujică, Harun Farocki

Rupt de prezent / Out of the present (Germania)

Regia: Andrei Ujică 

Cantitate necunoscută / Unknown Quantity (Germania)

Regia: Andrei Ujică

 

FĂRĂ LIMITĂ

 

20 de centimetri / 20 centimetros (Spania)

Regia: Ramón Salazar

Cu: Mónica Cervera, Pablo Puyol, Geli Albaladejo Pilar Bardem, Sagrario Calero

Acordorul de cutremure / The Pianotuner of Earthquakes (Marea Britanie)

Regia: Fraţii Quay

Cu: Amira Casar, Gottfried John, Assumpta Serna, César Saracho, Ljubisa Gruicic, Marc Bischoff

Capcană fatală / Hard Candy (SUA)

Regia: David Slade

Cu: Patrick Wilson, Ellen Page, Sandra Oh, Odessa Rae

Carmen (Franţa)

Regia: Jean Pierre Limosin

Cu: James Thierree, Natacha Regnier 

Chitaristul mongoloid / Mongoloid Guitar (Suedia)

Regia: Ruben Ostlund

Cu: Britt-Marie Andersson, Julia Persdotter, Eric Rutstrom, Ola Sandstig

Container / Container (Suedia) 

Regia: Lukas Moodysson

Cu: Jena Malone, Peter Lorentzon, Mariha Åberg

Districtul / Nyócker! (Ungaria)

Regia: Áron Gauder

Voci: L.L. Junior, László Szacsvay, Gyözö Szabó, Csaba Pindroch, Gábor Csöre

Dragoste murdară / Dirty Love (SUA) 

Regia: John Mallory Asher

Cu: Jenny McCarthy, Eddie Kaye Thomas, Carmen Electra, Victor Webster, Kam Heskin

Drawing Restraint 9 (SUA)

Regia: Matthew Barney

Cu: Shigeru Akahori, Matthew Barney, Björk, Koji Maki, Yushin Maru

Eli, Eli, Rema Sabachthani? (Japonia)

Regia: Shinji Aoyama

Cu: Tadanobu Asano, Aoi Miyazaki, Mariko Okada, Masaya Nakahara, Yasutaka Tsutsui

Liber arbitru / Free Will (Germania) 

Regia: Matthias Glasner

Cu: Jürgen Vogel, Sabine Timoteo, André Hennicke, Manfred Zapatka, Judith Engel

Morţii şi viii / The Living and the Dead (Marea Britanie)

Regia: Simon Rumley

Cu: Sarah Ball, Leo Bill, Neil Conrich, Kate Fahy, Roger Lloyd-Pack 

Pîinea noastră cea de toate zilele / Our Daily Bread (Germania-Austria) 

Regia: Nikolaus Geyrhalter

Soarele negru / Black Sun (Marea Britanie)

Regia: Gary Tarn

 

FRENCH TOUCH

 

Beţia puterii / Ivresse du pouvoir (Franţa)

Regia: Claude Chabrol

Cu: Isabelle Huppert, François Berléand, Patrick Bruel, Marilyne Canto, Robin Renucci, Thomas Chabrol

Curajul de a iubi / Courage d'aimer (Franţa)

Regia: Claude Lelouch

Cu: Mathilde Seigner, Maïwenn Le Besco, Massimo Ranieri, Michel Leeb, Arielle Dombasle

După noi potopul / En Attendant le deluge (Franţa)

Regia: Damien Odoul

Cu: Pierre Richard, Anna Mouglalis, Damien Odoul, Eugene Durif, Ingrid Astier, Antoine Lacomblez

În culise / Backstage (Franţa)

Regia: Emmanuelle Bercot

Cu: Emmanuelle Seigner, Isild Le Besco, Noémie Lvovsky, Valéry Zeitoun, Samuel Benchetrit, Édith Le Merdy

 

PE HARTĂ: ARGENTINA

 

Custodele / El custodio (Argentina)

Regia: Rodrigo Moreno

Cu: Julio Chavez, Osmar Nuñez, Elvira Onetto

El Bonaerense (Argentina)

Regia: Pablo Trapero

Cu: Jorge Román, Mimí Ardú, Darío Levy, Víctor Hugo Carrizo, Hugo Anganuzzi

Nu tu eşti de vină, ci eu / No sos vos, soy yo (Argentina)

Regia: Juan Taratuto

Cu: Diego Peretti, Soledad Villamil, Cecilia Dopazo, Marcos Mundstock, Hernán Jimenez

Rondul de noapte / Ronda nocturna (Argentina) 

Regia: Edgardo Cozarinsky

Cu: Gonzalo Heredia, Diego Trerotola, Gregory Dayton, Mariana Anghileri, Rafael Ferro

Vîntul / El viento (Spania-Argentina) 

Regia: Eduardo Mignogna

Cu: Federico Luppi, Antonella Costa, Pablo Cedrón, Mariana Briski, Esteban Meloni

 

SPECIAL EVENTS

 

Cel mai iubit dintre pămînteni / The Most Beloved of the Mortals (România)

Regia: Şerban Marinescu

Cu: Ştefan Iordache, Gheorghe Dinică, Maia Morgenstern, Dorel Vişan, Mitică Popescu, George Constantin

Febra / The Fever (SUA-Marea Britanie)

Regia: Carlo Gabriel Nero

Cu: Cameron D'Angelo, Kiera D'Angelo, Geraldine James, Daria Knez, Michael Moore

In Memoriam Ovidiu Bose Paştina

 

Premiile Academiei Europene de Film – scurtmetraje

 

Radiofobia / Radiophobia (Spania) 

Regia: Julio Soto

Toţi copiii nevăzuţi / All the Invisible Children (coproducţie) 

Regia: Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Kátia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso, John Woo

Trăieşte! / Va, vis et deviens (Franţa)

Regia: Radu Mihăileanu

Cu: Yaël Abecassis, Roschdy Zem, Moshe Agazai, Moshe Abebe, Sirak M. Sabahat

Trilogia Pusher / Pusher trilogy (Danemarca)

Regia: Nicolas Winding Refn

Cu: Kim Bodnia, Zlatko Buric, Laura Drasbæk, Slavko Labovic, Mads Mikkelsen, Peter Andersson, Jesper Salomonsen, Leif Sylvester, Anne Sørensen, Øyvind Hagen-Traberg

 

ZIUA HBO

 

Something the Lord Made (SUA)

Regia: Joseph Sargent

Cu: Alan Rickman, Mos Def, Mary Stuart Masterson, Kyra Sedgwick, Merritt Wever

The Girl in the Café (SUA)

Regia: David Yates

Cu: Bill Nighy, Kelly Macdonald, Ken Stott, Meneka Das, Penny Downie

 

ZIUA FILMULUI MAGHIAR

 

Antik

Regia: Orsolya Báthori

Ballada

Regia: Marcell Iványi

Kis apokrif 2

Regia: Kornél Mundruczó

Randevú

Regia: Ferenc Cakó

Spílerek

Regia: Róbert Lakatos

Palme albe / White Palms (Ungaria)

Regia: Szabolcs Hajdu

Cu: Zoltán Miklós Hajdu, Gheorghe Dinică, Kyle Shewfelt, Andor Lukáts, Oana Pellea

Taxidermia (Ungaria)

Regia: György Pálfi

Cu: Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Piroska Molnár, Adél Stanczel, Marc Bischoff

 

ZILELE FILMULUI ROMÂNESC

 

Lungmetraje

A fost sau n-a fost?

Regia: Corneliu Porumboiu

Cu: Ion Sapdaru, Teo Corban, Mircea Andreescu

Cum mi-am petrecut sfîrşitul lumii

Regia: Cătălin Mitulescu

Cu: Dorotheea Petre, Timotei Duma, Ionuţ Becheru, Cristi Văraru, Jean Constantin, Mircea Diaconu, Valentin Popescu

Legături bolnăvicioase / Love Sick

Regia: Tudor Giurgiu

Cu: Ioana Barbu, Maria Popistaşu, Tudor Chirilă, Tora Vasilescu, Valentin Popescu

Un acoperiş deasupra capului

Regia: Adrian Popovici

Cu: Mara Nicolescu, Gabriela Butuc, Valentin Popescu, Alin Panc, Sorin Misirianţu

 

Scurtmetraje

.doc

Regia: Matei Alexandru Mocanu 

Passagen

Regia: Stefan Constantinescu 

Penelopi

Regia: Sorin Marin

Săpînţa lui Stan Ioan Oncu

Regia: Andrei Moroşanu 

Marilena de la P7 / Marilena from P7 

Regia: Cristian Nemesc

Frica domnului G

Regia: Adina Pintilie şi Marius Iacob

La Nic

Regia: Patricia Radoi

Love Close Up

Regia: Sebastian Voinea

Cînd se sting luminile

Regia: Igor Cobileanski 

Coffee Abuse

Regia: Mircea Marica 

Dincolo

Regia: Andrei Popescu

Feedback

Regia: Sorin Misirianţu

Nevroze nocturne

Regia: George Dogaru

One Shot Wonder

Regia: Cătălin Leescu

Svenja

Regia: Vlad Ilicevici 

Urmuz

Regia: Barna Nemethi

Bună, Cristina, pa, Cristina

Regia: Iulia Rugină 

Casino

Regia: Adina Pintilie şi Marius Iacob

Eu si cu mine

Regia: Anca Damian

Marilena de la P7/ Marilena from P7 

Regia: Cristian Nemescu